2021’nin heyecan verici 20 Elektrikli Otomobili

İşte 2021’de çıkacak en heyecan verici 20 elektrikli otomobilleri(EV). Çoğu ülkede alınan karar olan ve on yıldan daha kısa bir süre sonra yeni benzinli otomobil yasağıyla birlikte, önümüzdeki 12 ay, elektrikli bir geleceğe doğru hızlanan bir sektör için şimdiye kadarki en yoğun ay olacak. İşte A’dan V’ye 2021 model elektrikli araç seçimlerimiz:

Yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına getirilen yasaklar 2025’te Norveç’te geldi. Bunu 2030’da İngiltere, Danimarka, Almanya, Hindistan ve İsveç izlediğinden, motor endüstrisi bu on yılda geçen yüzyıla kıyasla daha fazla değişiklikle karşı karşıya kalacak.

Özellikle İngiltere yasağı için hükümet, 2030’dan itibaren satılan tüm yeni araçların hibrit veya tamamen elektrikli olması gerektiğini söyledi. Yeni hibritlerin satışı 2035’ten itibaren yasaklanacak.

Yıllar öncesinden yeni modeller planlayan ve motor tasarımlarını onlarca yıldır elinde tutan tarihsel olarak yavaş hareket eden otomobil endüstrisi için dokuz yıl çok uzun değil. Muhtemelen Tesla’nın sekiz yıl önce başlattığı, elektriğe geçiş son birkaç yılda hız kazandı ve 2021’de bu eğilim devam edecek.

Hemen hemen tüm ana akım üreticilerden ve neredeyse her bütçeye göre düzinelerce yeni elektrikli otomobil bekleniyor. İşte 2021’de görmekten heyecan duyacağımız yeni elektrikli arabalara bir bakış.

Tabi ek olarak, fiyat bilgisi Avrupa fiyatlarının 2021 güncel TL karşılığını sizlerle paylaştık. Malum elektrikli araçlar için bir sürü yeni düzenleme yapıldı. Fiyatların yeni vergiler oranında artacağını unutmayın lütfen 🙂

Audi e-tron GT

Rakibi Porsche Taycan, e-tron GT elektrikli bir spor sedan, Audi’nin ikinci pille çalışan otomobili (e-tron SUV’dan sonra) ve en önemlisi markanın gayri resmi amiral gemisi aracı olacak. Dört tekerleğe de toplam 582 beygir gücü gönderilecek. Bu da 0-100 km / sa hızda 3,5 saniyelik bir süper otomobil ile sonuçlanacak harika bir araç.

Audi’nin 90kWh pil paketi, WLTP standardını kullanarak 248.5 mil menzile ulaşacak. Büyük pil paketi yere indirildiğinden, e-tron GT’nin kullanımı, Porsche Taycan kuzeni ile orada olmalıdır. Ayrıca Porsche ile paylaşılan, sektör lideri pil doldurma süreleri için hızlı bir 350kW şarj sistemi olacak (tabi ki doğru şarj cihazını bulabilirseniz).

Audi Q4 e-tron

Ayrıca 2021’de Audi’den gelen, Volkswagen Grubu’nun diğer üyeleriyle aynı MEB platformunu kullanan ve mevcut Q5’in hemen altına yerleştirilen orta büyüklükte bir elektrikli SUV olan Audi’nin Q4 e-tron’u olacak.

Çift motorlar, otomobilin Quattro dört tekerlekten çekiş sistemine maksimum 225kWh çıkış gönderecek. Bu da 0-100 km / s için 6,3 saniyelik iddia edilen bir zaman anlamına geliyor. Audi, arabanın zeminini kaplayan 82kWh pil takımının WLTP standardını kullanarak 280 milden fazla bir menzil için iyi olacağını söylüyor.

2019 Cenevre otomobil fuarında bir konsept olarak gösterilen Q4 e-tron, 2021’de üretim formunda ortaya çıkacak. Bunu 2022’de muhtemelen Q4 Sportback e-tron olarak adlandırılan bir coupe versiyonu takip edecek.

BMW iX3

Tahmin edebileceğiniz gibi, iX3, şirketin en çok satan aracı olan orta boy bir SUV olan mevcut BMW X3’ün elektrikli bir versiyonudur. X3’ün benzinli, dizel ve plug-in hibrit versiyonlarının yanında oturmak için iX3, serinin geri kalanıyla aynı gövde, şasi ve iç mekanı kullanıyor.

Zeminin altında, WLTP sertifikalı 285 millik bir menzil sağlayan 80kWh’lik bir pil oturuyor. Bu, arka tekerlekleri çalıştıran 282bhp’lik tek bir motora güç gönderir, yani AWD seçeneği yoktur; bu kesinlikle bir yol üstü SUV.

Merhametli bir şekilde BMW iX’ten (aşağıda) daha iyi görünen iX3, Premiere görünümünde 58.850 dolarlık karşılığında ön siparişe sunuluyor ve ilk İngiltere teslimatları yazın geliyor.

BMW iX

BMW’nin iNext konseptinin üretim versiyonu Kasım ayında piyasaya sürüldüğünde dikkatleri üzerine çekti ve doğru nedenlerle olması gerekmiyor. “Monolitik varlığının” zorlu görünümü bir yana, otomobil bir çift elektrikli motorla dört tekerlekten çekiş, 500 beygir gücü ve beş saniyenin altında 0-100 km / saat süresine sahip bir aile SUV’sidir.

Akıllı iç mekanda bir çift büyük dijital ekran, zarif bir şekilde aydınlatılmış dokunmatik kontroller ve altıgen bir direksiyon simidi bulunur. Bazı konsept otomobil detaylarının 2021’in sonlarında satışa çıkacak otomobilin öncesinde çevrilmiş olabileceğinden şüpheleniyoruz. Ancak BMW için bir elektrik niyetinin işareti olarak, kesinlikle cesurca.

Ayrıca resmi Türkiye sitesinden de BMW iX i inceleyebilirsiniz.

BMW i4

Ayrıca 2021’de BMW’den 2020’nin başlarında konsept formunda gösterilen i4 de bekleniyor. Temelde 4 serisinin elektrikli bir versiyonu olan i4’ün, elektrifikasyon misyonu sınırlardan kayarken BMW için büyük bir satıcı olması bekleniyor. i3 ve i8 ile birlikte ana akıma katılması bekleniyor.

BMW, i4 için 372 millik bir menzil öngörüyor, bu şimdilik elimizdeki tek istatistik. Otomobilin iX’e benzer fütüristik bir iç mekana sahip olmasını bekliyoruz.

Citroen e-C4

2021’in başlarında beklenen Citroen C4’ün ilk elektrikli enkarnasyonu, PSA Group (Peugeot, Citroen, Vauxhall) tarafından geliştirilen ve aynı zamanda Vauxhall Corsa-e tarafından kullanılan aynı modüler CMP elektrikli platformunu paylaşacak. Citroen, ön tekerleklere 134bg gönderen ve 217 mil menzile sahip 50kWh’lik bir batarya paketi ile donatılacak.

Fiat 500

2013 yılında sınırlı sayıda elektrikli 500 hatchback üreten Fiat, şimdi burada incelediğimiz tamamen yeni 500 ile retro EV ana akımını alıyor. Fiat’ın bir niyet beyanı olarak, bu 500 nesli yalnızca elektrikli bir aktarma organı ile mevcut. Ayrıca dönüştürülebilir varyantlarla geliyor.

Her ikisi de 279000 TL’lik La Prima spesifikasyonundaki amiral gemisi WLTP menziline sahip 42kWh pil ile çalışıyor. 85 kW’lık bir şarj sistemi, hızlı şarj cihazı kullandığınız sürece İtalyan şehir otomobilinin bataryasını 35 dakikada yüzde 80’e kadar doldurabileceği anlamına geliyor. Performans istatistikleri, 3,1 saniyelik 0-31mph süresi ve biraz daha yaya dokuz saniyelik 0-62mph süresi içerir.

Ford Mustang Mach-E

Ford, 2019’un sonlarında ilk elektrikli arabasına Mustang adını verdiğinde heyecan uyandırdı – ve bunun için bir elektrikli SUV. Ancak Mach-E’nin stilinde kesinlikle ünlü midilli arabanın havası var ve serinin en iyisi olan GT modelinin 459bhp’si göze çarpmayacak. Batarya seçenekleri 75kWH ve 99kWh’dir, ikincisi 370 millik bir WLTP menzili vaat ediyor.

İç mekan, Ford’un yepyeni bilgi-eğlence sisteminin ilk enkarnasyonunu içeriyor. Bir Tesla Model S’ninki gibi devasa bir portre dokunmatik ekranı etrafında ortalanmış ve direksiyonun arkasındaki ikinci bir dijital ekranla birleştiriliyor. Fiyatlar 280 mil menzil için 403000 TL’den başlıyor ve Mach-E şimdi ön sipariş edilebilir tabi avrupada 🙂

Lexus UX300e

Mevcut UX kompakt crossover’ı temel alan UX300e, 2021 baharında geldiğinde Lexus’un ilk tamamen elektrikli otomobili olacak. Otomobil, kaputun altına monte edilmiş tek bir motora güç gönderen ve bir menzil sağlayan 54.3kWh’lik bir batarya paketine sahip olacak. 196 mil ulaşım mesafesiyle gayet başarılı.

439000 Tl’den başlayan Lexus UX300e, bir DC şarj cihazı kullanılarak 50 dakikada yüzde beş ila 80 arasında şarj edilebilir. Pil sekiz yıl veya 100.000 mil garantilidir. Tech, Apple CarPlay ve Android Auto’nun yanı sıra kabini uzaktan ısıtmak veya soğutmak için bir akıllı telefon uygulamasını da içeriyor. Bu elektrikli otomobiller arasında giderek yaygınlaşan bir özellik olduğunu söylemekte fayda var.

Mercedes EQA

Salgın nedeniyle 2020’den 2021’e ertelenen Mercedes EQA, Volkswagen ID.3 hatchback ile rekabet etmek için tasarlanmış elektrikli bir crossover. Mevcut ikinci nesil Mercedes GLA’yı temel alacak ve tek ve çift motorlu konfigürasyonlarda sunulacak.

Araba, Mercedes’in neredeyse 250 millik bir menzile ve yaklaşık beş saniyelik 0-100 km / s süresine sahip olduğunu söylediği Concept EQA’nın bir evrimi olacak, ancak bir konsept otomobil olarak bu rakamlar şimdilik bir tutam tuzla alınmalıdır.

ECQ lüks SUV ve EQV minivanın ardından, EQA, Mercedes’in gerçek anlamda toplu pazarına sunduğu ilk elektrikli otomobil ve dolayısıyla şirketin devam eden elektrifikasyonunun tonunu belirleyecek araç olacak.

Mercedes-Benz EQS

Birleşik Krallık’ta 2021’in sonlarına doğru, EQS muhtemelen elektrikli otomobillerin S-Serisi olarak lanse edilecek. Büyük, lüks, teknoloji dolu ve hiç şüphesiz Porsche Taycan’a rakip olan fiyatı ve performansıyla Tesla Model S’ye daha premium bir alternatif sunuyor.

Mercedes’in en iyi benzinli V8’leri ile tanınan yüksek performanslı bölümü olan AMG’nin 2022’de EQS’nin güçlendirilmiş bir versiyonuna elini çevirmesi bekleniyor.

Mercedes EQV

Piyasaya çıkan ilk tamamen elektrikli minivanlardan biri olan Mercedes EQV, 2020 yazında tanıtıldı ve önümüzdeki yılın başlarında gelmesi bekleniyor. Çeşitli oturma konfigürasyonlarına sahip lüks bir insan taşıyıcı olması amaçlanan EQV, 100kWh’lik (90kWh’si kullanılabilir) büyük bir pil paketi ile donatılmıştır ve 213 mil menzile sahiptir. Yüzde 10 ila 80 arasında şarjın, 110 kW’lık hızlı bir şarj cihazı kullanarak 45 dakika sürdüğü söyleniyor. Oteller ve havaalanı terminalleri arasında konferans müdavimlerini feribotla taşımak için doğan EQC, 700.000 TL’den biraz fazla fiyatlandırılacak.

Polestar 2 (2021)

Volvo’nun performans kardeşinden gelen ikinci teklif, 2020’nin en sevdiğimiz elektrikli otomobili oldu. Ve haklı olarak. Polestar 2, 500.000 TL’den daha düşük bir fiyata, Model 3’ten daha pahalıya mal oluyor. Ancak, Musk’ın rakibini 78kWh’lik bir pil paketi ve her iki akstaki 400bg’den fazla ön ve arka bölünmüş elektrik motorları ile geride bıraktı. Sonuç 4,7 saniyede 0-100 km / s ve en yüksek hız 127 km / s idi. İnceleme sürüşümüzde Polestar, 2021’de çıkacak olan Polestar 2’nin daha küçük pil ve tek motor seçenekleriyle daha ucuz versiyonları olduğunu doğruladı.

Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche, Taycan elektrikli arabasına 2021’de Cross Turismo station modelini verecek, tavan çizgisini uzatacak ve daha fazla bagaj alanı sağlayacak.

Salgın nedeniyle geciken Taycan Cross Turismo, normal Taycan ile aynı güç aktarma organı seçeneklerini paylaşacak, yani giriş seviyesi 4S görünümünde 532bhp, daha güçlü Turbo ve Turbo S modelleri takip edecek, ikincisi 751bhp, all-wheel- sür ve hiç şüphesiz 0-60 kez mide çalkalama.

İçeride, sedanın içi, üç ön panel dokunmatik ekranı, kavisli dijital gösterge paneli ve arka yolcu klima kontrolü için isteğe bağlı ekranla birlikte toptan nakledilecek.

Skoda Enyaq iV

Skoda’nın ilk elektrikli otomobili olan yaklaşık 300.000 TL’lik Enyaq, Volkswagen’in MEB platformunu kullanıyor ve bunu VW’nin sahibi olduğu Çek şirketinden ilk yapan. Octavia sedan ile Kodiaq yedi koltuklu arasında oturmak için Enyaq, 316 mil menzile kadar çeşitli motor ve batarya seçenekleriyle sunulacak.

Performans odaklı bir vRS modeli 302 bhp’ye sahip olacak ve 0-62mph 6.2 saniyelik bir zaman vaat ediyor. Skoda’nın, özellikle mevcut Octavia’da mükemmel geç kalma biçimi göz önüne alındığında, Enyaq, aile dostu bir elektrikli araçtan sonra alıcılar için birçok kutuyu işaretleyebilir.

Tesla Model S Plaid

Güncellenen Model S’nin söylentileri hız kazanıyor, ancak bunlar gerçeğe dönüşmeden önce Tesla, gözünü mevcut arabanın ultra yüksek performanslı bir varyantına dikti. 2021’in sonlarında (Tesla’nın olağan gecikmeleri dikkate alınmadan önce), Model S Plaid’in üç elektrik motorundan 1.100bhp’nin üzerinde bir güç çıkışına sahip olduğu söyleniyor, 0-60mph iki saniyenin altında bir zaman, en yüksek hız 200 mph ve 520 milden fazla menzil.

Tesla’nın bugüne kadarki en güçlü modelleri için bile bu istatistiklerin tümü ölçek dışı ve şirket, beş koltuklu aile sedanının şimdiye kadar yapılmış herhangi bir üretim arabasının en hızlı çeyrek mil süresini ölçeceğini vaat ediyor. Muhtemelen Porsche Taycan Turbo’nun hemen altında fiyatlandırılacak.

Tesla Model Y

Tesla‘ya sadık kalarak ve işleri biraz aşağıya çevirerek, Model Y’nin 2021’de Birleşik Krallık’a ulaşmasını bekliyoruz. Halihazırda ABD’de mevcut olan Model Y, aslında en çok satan Model 3’ün daha uzun ve biraz daha büyük bir versiyonu. Elon Musk, 2019’da piyasaya sürüldüğünde, şirketin en çok satan otomobili olacağını tahmin etti ve dünyanın kompakt crossover’lar ve küçük SUV’larla olan aşk ilişkisi göz önüne alındığında, muhtemelen haklı.

Model Y, çift motorlu, dört tekerlekten çekişli güç aktarma organı, yedi koltuklu konfigürasyon için isteğe bağlı üçüncü sıra, Model 3’tekine benzer 15 inçlik dokunmatik ekran ve 0’dan 314 mil menzile sahiptir. Performance sürümü için 3,5 saniyelik -60mph süre.

Tesla Roadster

Son olarak Tesla’dan, yine de sürprizler hariç, ikinci nesil Roadster geliyor. 2017’de tamamen ortaya çıkan Roadster, 2020’de çıkacaktı ancak en az bir yıl geri çekildi. Çıkarılabilir tavan paneline sahip 2 + 2 süper otomobilin devasa (ve hiç şüphesiz ağır) 200 kWh pil paketi sayesinde Tesla tarafından 620 mil menzile sahip olduğu iddia ediliyor.

Ağır bataryaya rağmen, Roadster’ın ayrıca 0-60 mil / saat 1.9 saniye süresine ve 250 mil / saat maksimum hıza sahip olduğu iddia ediliyor. Musk, 2018’de 250.000 dolara mal olacak arabanın, performansı artırmak için 10.000 psi itici içeren bir “SpaceX seçenek paketi” ile nasıl sunulacağını söyledi, ancak bu teknoloji henüz kamuya açıklanmadı.

Volkswagen ID.4

Volkswagen’in ikinci kitlesel pazar EV’si ve ABD ve Çin’e ilk gelen ID.4, daha küçük ID.3 ile aynı MEB platformunda bulunuyor ve 52kWh pil boyutları da dahil olmak üzere bir dizi güç aktarma sistemi konfigürasyonuyla sunulacak. ve 77kWh, ikincisi 310 mil menzil sunuyor.

Minimalist kabinde bir çift dijital ekran bulunuyor ve köşeden köşeye 12 inç ölçülerinde merkezi dokunmatik ekran VW henüz fiyatlarını açıklamadı, ancak 500.000 TL civarında başlaması bekleniyor.

Volvo XC40 Recharge

XC40 Recharge, Volvo’dan gelen ve yine Çinli otomotiv devi Geely tarafından üretilen Polestar 2 ile birçok bileşenini ve aktarma organını paylaşan, tamamen elektrikli ilk otomobil. Bu Polestar platformu, yaklaşık 50.000 dolar Volvo için 300kW (402bhp) ve 248 mil menzil anlamına gelmelidir.

XC40 Recharge’ın ardından, en üst seviye XC90 da dahil olmak üzere diğer SUV’larının elektrikli versiyonları olacak. Bunların şimdilik Volvo’nun tamamen yeni araçları yerine elektrikli yüz asansörleri olmasını bekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir