AirPods Max

Apple‘ın lüks teknoloji ürettiğini bize hatırlatmak için burada. Apple’ın 5699 TL değerindeki AirPods Max kablosuz kulaklıkları bu fiyata genel kullanıma girmeyebilir, ancak Apple muhtemelen bu durumu pek umursamıyor.

Tüm yıl boyunca Apple’ın kablosuz kulaklıklarını bekliyorduk. Şimdi kulak üstü AirPods Max geldi, oldukça Apple premium fiyatına sahip olduklarını keşfettik: tam 5699 TL .

Orijinal 2000 TL lik AirPod’ların büyük başarısıyla, yeni 1000 TL lik sterlinlik HomePod Mini ve bu yılki iPhone SE’nin fiyatı 4000 TL nin altında geliyor. AirPods Max’in en iyi Sony, Bose ve Sennheiser kulaklıklarına karşı rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmaması gerçeği biraz şok etkisi yarattı. Şimdiye kadar gördüklerimizden, tasarımda, teknik özelliklerde, geliştirme detaylarında ve tabi ki fiyatta AirPods Max, Apple’ın ödün vermeyen ve zengin insanlara hitap ettiği fikrini bizlere iletiyor.

AirPods Max teknoloji özellikleri neler? Hangi donanımları kullanıyor?

AirPods Max, paslanmaz çelik bir çerçeve, örgü örgülü kafa bandı ve bardaklarla birlikte geliyor. Cupertino dan da bildiğimiz özellikler AirPods Pro’dan tanıdık birçok özellik bu ürün ile karşımızda.

Kulak üstü kulaklıklar, başınızın hareketine uyum sağlayan 5.1, 7.1 ve Dolby Atmos ses sağlamak için izleme kullanan aktif gürültü engelleme, Adaptif EQ, Şeffaflık Modu (her iki tarafta üç mikrofon aracılığıyla) ve Uzamsal Ses ile donatılmıştır.

Apple tasarımı 40 mm dinamik sürücüler ve 20 saate varan pil ömrüyle H1 çipi ile çalışıyorlar. (Bazı kulaklıkların aksine, daha kompakt bir şekle katlanmazlar, ancak bardaklar bükülür ve biraz koruma için hoş derecede garip bir Akıllı Kılıf vardır.)

Uzun vadede, kulak üstü, gürültü engelleme özellikli kulaklıklar, Apple’ın ürün yelpazesinde açık bir boşluğu temsil ediyor ve önü açık. Yine de burada, Cupertino, kulak içi AirPods stratejisinden ziyade HomePod yaklaşımını benimsiyor. Ses ve deneyimi elde etmek için yüksek kaliteli bir ürünle başlayıp hemen ardından daha sonra teknoloji damlama ile daha uygun fiyatlı, genel bir model piyasaya sürüyor. AirPods Max’in 6000 TL ye yakın bir fiyata mal olacak bir Sport varyantını göreceğimizi öneren söylentiler zaten var.

Apple’ın son derece katı bir rekabeti var. Kablolu en iyi kulaklıklarımız, AirPods Max’ten neredeyse 2000 TL daha ucuza mal olan muazzam bir kablosuz gürültü engelleyici çifti olan Sony WH-1000XM4 de öneriliyor. Bununla birlikte, Sony’ler rahattır ancak AirPods Max’in durum sembolü estetik ve lüks görünüm hissinin yanında tasarım açısından kuşkusuz oldukça büyük ve çok gelenekseldir.

Apple, 40 mm titanyum tam aralıklı sürücüleri ve etkileyici gürültü engelleme özelliği ile 7000 TL B&O H95 gibi üst düzey seçeneklerle başa çıkabilecek birinci sınıf kulaklık pazarına da hakim olmayı düşünüyor.

AirPods Max ve Beats

Beats ile kıyaslarsak, Beats’in uygun fiyatlı Apple ses seçeneği haline gelmesiyle her iki ürün için de imkan var. En kaliteli Beats kulaklıkları 2700 TL’ye kadar çıkıyor ve ürün yelpazesi şimdi 500 TL’lik Beats Flex’i içeriyor.

Ayrıca şimdi Beats’in AirPods Max’in arkasındaki teknoloji için bir test alanı olarak hizmet verdiği görülüyor. Yeni Beats kulaklıkları giderek daha çok Apple kulaklıklarına benziyor, AirPlay gibi temel Apple özelliklerini kullanıyor ve Apple’ın kulak üstü tasarımda aktif gürültü önleme yeteneklerini test etmesine izin veriyor. Yeni Max kulaklıklar, iPhone’dan Mac’e, Apple TV’ye vb. Hızlıca bağlanabilmeniz açısından kulak içi AirPod’lara benzer şekilde çalışır.

Kulak üstü AirPods serisinde hızlı takip olasılığı, Aralık ortasındaki sürpriz duyuruyu açıklamaya yardımcı olabilir. Görünüşe göre “bir şey daha” aslında “iki şey daha” idi. 2020’de pek çok şirket, salgınla ilgili üretim gecikmeleri ışığında düzeltilmiş sürüm programlarını benimsedi. Ancak Apple, ekonomik çalkantılarla geçen bir yılın ikinci yarısında eşi görülmemiş üç lansman etkinliği düzenledi. Bloomberg’den Mark Gurman’ın bildirdiğine göre, Apple, bu yıl AirPods Max’i çıkarmak için değiştirilebilir bantlar ve dokunmatik paneller yerine bir Digital Crown’u tercih etme gibi bazı özellikleri kaldırmaya karar verdi.

AirPods Max, kesinlikle birinci sınıf bir yapı ve Apple moda kimlik bilgileri sunuyor. Ancak AirPods Pro’nun ötesine geçen özelliklerin çok azı ile, hepsi nasıl ses çıkardıklarına inecek. AirPods Pro’ya göre Sony ve Bose gibileriyle rekabet edebilecek kadar iyi olan ses kalitesi ve gürültü önleme özellikleriyle 5000 TL’lik fiyatla geçemezler. Ana akım kulaklıklar ve lüks seçenekler arasında, biraz aşırı fiyat AirPods Max’i tamamen başka bir kategoriye koyuyor. Apple için bu gerçekten alışılmadık bir durum gibi duruyor. Tabi ülkemizde Apple ürünlerinin lüks kategoride olduğunu düşünen büyük bir kesim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir