Android 11 Google’ın Daydream VR Desteğini Bırakıyor

Android 11, Google’ın Daydream VR desteğini resmi olarak bırakıyor. Uzun ve yavaş bir geri çekilme olarak da düşünebiliriz. Şirket, sanal gerçeklik platformunu artık güncellemeyecek.

Google, Daydream sanal gerçeklik desteğini resmi olarak Android 11’den kaldırdı. Android Police’in de belirttiği gibi, Google, en son Android sürümünün VR platformunun uygulamasını desteklemediğini belirten bir duyuru yayınladı. “Daydream VR uygulaması artık Google tarafından desteklenmiyor ve Android 11 veya sonraki sürümleri çalıştıran bazı cihazlarda düzgün çalışmayabilir” yazıyor.

Google’ın Daydream VR platformunu daha önce hiç duymamış olabilir veya tam olarak ne işe yaradığına sadece aşina olabilirsiniz. Bu çok normal, zira Google ilk olarak 2016 yılında piyasaya sürdüğü sanal gerçeklik platformunu o günden bu yana pek öne çıkarmadı. Her ne kadar tanıtımdan bir yıl sonra Daydream View başlığı bile kullanıma sunmuş olsa da, Oculus kadar benimsenmedi.

Aslında, Google’a göre Daydream yazılımı artık hiç desteklenmiyor. Kullanıcılar Google Play Store üzerinden üçüncü taraf VR uygulamalarına potansiyel olarak erişebilse de güncelleme almayacaktır. Google zaten Daydream VR’yi devre dışı bırakmıştı. Daydream View başlığını sona erdirdi ve 2019’da yeni Pixel telefonlarda desteği bıraktı. Ancak mevcut kullanıcılar için Daydream uygulamasını desteklemeye devam etti. Şimdi, görünüşe göre bu bile bitiyor.

Daydream, artık feshedilmiş Samsung Gear VR ile birlikte iki önemli telefon tabanlı VR platformundan biriydi. Sembolik değeri vardı – Google yaptığı duyuruda, sanal gerçekliğin Android platformunun bir parçası haline geldiği fikrini vurguladı. Ancak bir kullanıcı tabanı oluşturmak veya birçok Android telefonda destek bulmakta zorlandı. Geçtiğimiz birkaç yıldır, Google’ın büyük korumalı alanında az bilinen bir özellikti.

Android 11 Google’ın Daydream VR Desteğini Bırakıyor ama sonuçları ne olacak, rakiplerin durumu ne olacak?

Bu arada Google, odak noktasını sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe kaydırdı. Mayıs ayında Unity oyun geliştirme için bir eklenti yayınlamak da dahil olmak üzere, açık kaynaklı bir proje olarak daha basit Cardboard VR sistemini desteklemeye devam etti. Ancak bir Daydream değişimi büyük olasılıkla yakın zamanda gelmeyecek. Google’ın geri çekilmesi, yani Android 11, Google’ın Daydream VR desteğini resmi olarak bırakıyor olması, Oculus platformu artık tüketici sanal gerçekliğine hakim olan Facebook’un gücünü sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir