Apple’ın M1 Mac’lerinde Face ID Yok

Apple’ın yeni M1 Mac’lerinde Face ID evet yok bulunmamasının nedeni ve ne var ne yok gelin inceleyelim. Apple’ın yeni bilgisayarlarında çerçeveler kocaman, hücresel seçenek yok, dokunmatik ekran yok ve Face ID yok. Ve bunun iyi bir nedeni var.

Muhtemelen Apple’ın yeni nesil Mac’ler olarak adlandırdığı şeyi tanıttığını biliyorsunuzdur. Yeni MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac mini, mobil cihazlarına güç veren A serisi yongalara göre (varsayılan) Apple tasarımı M1 yongasına dayalı ortak mimariyi paylaşıyor. En son Apple etkinliğinde şirket, Bezos çizelgelerini ve rakamlarını neşeli bir şekilde terk etti; ancak ölçeklerden ve somut referans noktalarından yoksun olmalarına rağmen, onlardan öğrenebileceklerimiz heyecan vericiydi.

Apple bir fib makinesini maksimize etmedikçe, bu M1 Mac’ler son derece hızlı ve verimli. Apple, önceki modellere göre 3,5 × CPU ve 6 × GPU artışlarından bahsetti. Ayrıntılara inildiğinde, Apple’ın kullandığı referans sistemlerinin her zaman mükemmel performans gösterenler olmadığı öne sürülse de, “M1, geçen yıl satılan PC dizüstü bilgisayarların yüzde 98’indeki yongalardan daha hızlıdır” gibi yanlış anlama ifadeleri yoktu.

Bu, pil ömründe (MacBook Pro’da 20 saate kadar) büyük artışlarla birlikte geliyor ve bu yeni Mac’lerin video editörlerinin 4K veya hatta 8K görüntüleri kare atlamadan taramasına izin verdiğini iddia ediyor. Bu nedenle Apple’ın M1’in “Mac deneyimini değiştirdiğine” inanması pek de şaşırtıcı değil – ve bu da öyle, çünkü Apple bu yeni Mac’lerde başka hiçbir şeyi değiştirmiş gibi görünmüyor.

Apple’ın M1 Mac’lerinde Face ID Yok peki neden?

Selefinin yanına bir M1 Mac koyun ve iki bilgisayar aynı görünür. Özellikle MacBook’lar için bu, Apple’ı yüzeyde garip bir şekilde arkaik görünen yepyeni dizüstü bilgisayarlarla bırakıyor. Çerçeveler, rakip bilgisayarlardaki şık muadilleriyle karşılaştırıldığında daha büyük. MacOS Big Sur’un tasarımı kesinlikle parmak dostu görünmesine rağmen hücresel seçenek veya dokunmatik ekran yoktur. Face ID sinir bozucu bir şekilde eksik kalıyor ve sizi güzel görüntünüz yerine bir rakamla kimlik doğrulamaya zorluyor.

Bu nedenle Apple, eskiyen tasarımların en iyisi olduğuna, radikal bir şeyi açığa çıkarma cesaretine sahip olmadığına ve devrim niteliğinde bir şey bekleyen Mac kullanıcılarının hayal kırıklığına uğramış lejyonları olduğuna inanmakta inatçı olduğu iddialarıyla karşı karşıya. Ancak tüm bunların neden olduğu sorusunun cevabı çok basit: Apple, kontrolü elinde tutmayı seviyor.

Kontrol altında olmak, risk almadığınız anlamına gelmez, ancak dikkatli olacağınız anlamına gelir. Yonga mimarisi geçişi, bir bilgi işlem platformunda alabileceğiniz en büyük risklerden biridir – çok fazla şey ters gidebilir. Bu koşullar altında, yavaş hareket etmek ve bir şeyleri bozmamak makul bir yaklaşımdır. Dolayısıyla bu Mac’ler, Apple’ın çalıştığını bildiği denenmiş ve test edilmiş bileşenleri kullanıyor ve şirketin çabalarının çoğunu yeni mimariye odaklanmaya harcamasına olanak tanıyor.

Bütün bunlar bir şok olarak gelmemeli. Anlamlı Apple ödüllerinin farkında değilseniz, ancak kademeli olarak değişiyorsanız, son 20 yıldır dikkatinizi vermiyorsunuz demektir. Apple nadiren, ikiye katlanan iPad’lerin, T şeklinde yapılandırılabilen birden fazla ekrana sahip iPhone’ların veya kötü Decepticon’lara göz kulak olurken tabletlere dönüşen Mac’lerin eksikliğini açıklayan gösterişli jestle nadiren ilgili. Yalnızca yakın tarihte ara sıra Apple ürünleri tasarım oyun alanları haline geldi – özellikle iPod nano.

Bu, M1 Mac‘lerin uzun süre bile donmuş kalacağı anlamına gelmez. Bu, iki yıllık bir geçişin birinci adımıdır ve tüketici ürünleriyle başlar. Apple’ın bu birimlerin sunduğu tam güçle ilgili çarpıcı iddialarına rağmen, bunların şirketin piyasaya sürdüğü en yavaş M1 Mac‘ler olduğunu unutmayın. Bu yolculuğa başlamak için Apple, işe yarayan şeyleri aldı ve yapabileceği en anlamlı değişiklikleri yaptı; ancak yakında profesyonel odaklı yeni nesil Mac’ler gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir