Araba kadar hızlı elektrikli scooter

Bu tuhaf elektrikli yarış scooterı bir araba kadar hızlı gidiyor. ESkootr S1X, 100 km / s hıza ulaşabilen bir Segway’in karbon fiber versiyonu olarak piyasaya sunuldu. Araba kadar hızlı elektrikli scooter için işte tüm detaylar.

Pek çok insan, takla kafesi olmayan, etrafa tamamen açık ve yerden sadece birkaç santimetre yükselen 6,5 inçlik tekerleklere binen bir taşıma cihazında 100 km / s’yi aşan hızlara ulaşmak istemez. Bununla birlikte, eSkootr S1X yarış e-scooter’ı ile seyahate çıkan herkesin dört gözle bekleyebileceği şey belki de bu hızdır.

ESkootr S1X’in rekreasyonel modellere karşı nasıl yığıldığına dair bir karşılaştırma yapmak gerekirse, en sevdiğimiz elektrikli scooter‘ın en yüksek hızı açıkçası 15.5 km / s’den fazla.

ESkootr S1X, yıl sonuna doğru başlayacak planlanan eSkootr Şampiyonası (eSC) için artık hazır. Yarışlar, şehir parklarında, caddelerde veya stadyumlarda özel olarak inşa edilmiş pistlerde gerçekleştirilecek – beton dikişler ve kaldırımdaki çatlaklar bu hızlarda 6.5 inç tekerlekli bir sürüşte ne kadar işe yarar göreceğiz.
eSC, bu devrelerin sadece 400 metre ila bir kilometre uzunluğunda olacağını ve ısıya dayalı yarışların her birinin sekiz ila on dakika süreceğini söylüyor. Finalde, galibiyet için yarışan toplam on sürücünün yer alması gereken bir yer için her elemede altı sürücü savaşacak veya kaybedecek.

İlk birkaç sezonda takımların daha sonra modifiye edip iyileştirebilecekleri standartlaştırılmış bir yarış arabası kullanmak zorunda kaldığı Formula E’de olduğu gibi, eSkootr S1X’in ilk ‘stok’ scooter olması amaçlanıyor ve daha sonraki sezonlarda dışarıdan geliştiricilere izin verilecek.

Araba kadar hızlı elektrikli scooter ‘ın özellikleri neler? ESkootr S1X

S1X‘e güç sağlamak için özellikle prototip yarışçı için geliştirildi. 1.33kWh kapasiteli 24Ah pil ile çalışan, her tekerlekte bir tane olmak üzere iki adet 6kW motora sahip. E-scooter bir karbon fiber şasiye ve alüminyum ön ve arka düzeneğe sahiptir ve 35 kg ağırlığındadır, ancak üretebileceği hızlarla savaşmak için hidrolik disk frenlere sahiptir. ESC, viraj alma konusunda, sürücü yeterince cesursa bu modelin 50 dereceye kadar eğilebileceğini söylüyor.
Ön ve arka tekerleklere güç veren iki ayrı motorla, eSC’nin viraj alma sırasında ön tekerleğe çok fazla gönderme stabilite için ideal olmayacağından sürücünün gücü kontrol edebileceği bir sistem geliştirmesi gerekiyordu. Sonuç olarak, gaz kelebeği açıldığında, S1X ön motora arkaya göre biraz daha az tork sağlar ve sözde eSkootr’u dönüşler dışında hızlanırken sabit tutar.

Güç dağıtımı da iki moda ayrılmıştır: gidon üzerinde geleneksel bir başparmak gazı ve düzlükler boyunca maksimum itme için bir güçlendirme düğmesi.

Araba kadar hızlı elektrikli scooter için, 100 km / s elektrikli scooterlarda hız yapmanın güvenliğine gelince, eSC, güvenlik önlemlerinin ve devrelerinin tasarlanmasına yardımcı olmak için eski F1 ve Le Mans yarışçısı Alex Wurz’u ‘eSC Güvenlik Elçisi’ olarak seçti. S1X’in kendisi, sürücünün sürüşü sırasında yollardan ayrılması durumunda scooter’ın gücünü kesen bir durdurma anahtarı ile birlikte gelir.

eSC ayrıca Formula 1 danışmanı Andy Mellor’u güvenlik komisyonunun başkanı olarak atadı. Mellor, 20 yıldır F1 ve motor sporları güvenliğinde FIA ​​danışmanı olarak yer aldı ve şu anda tüm F1 arabalarına takılan Halo ön koruma cihazını geliştirme projesine liderlik etti.

Bununla birlikte, şu anda dünyanın ilk elektrikli scooter yarış serisinin ana sorunu, rekabet edecek kadar takım toplayamamak. eSC, şu anda Formula 2 ve 3’te ve daha önce Formula E’de yarışan Carlin yarışına kaydoldu, ancak şampiyonayı geçerli kılmak için 30 yarışçıdan oluşan toplam 10 takıma ihtiyaç duyuyor.

ESC’ye göre, serinin varsayılan ana hedeflerinden biri olan mikro mobilitede teknolojiyi ilerletmenin yanı sıra, şampiyonaya ‘erişilebilir’ giriş maliyeti – sezonda yaklaşık 4.200.000 TRY.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir