BMW iX3

Yeni BMW iX3 tam elektrikli SUV, ekstralarla dolu ve geniş bir menzile sahip ancak dört tekerlekten çekişli değil ve görünümü biraz sönük.

Tamamen elektrikli yeni bir BMW için bir yaş beklersiniz ve ardından bir konvoy birden gelir. Yani Alman otomobil üreticisinin en yeni sıfır emisyonlu iX3 SUV’si ile tıpkı Münih merkezli şirketin yalnızca i4 EV’sini değil. Aynı zamanda bu ayın başlarında tanıttığı devasa yeni amiral gemisi elektrikli iX SUV’sini de piyasaya sürmeye hazırlandığı sırada, yaz aylarında piyasaya çıkacak.

BMW’nin bir zamanlar öncü olan i3’ü hem stil hem de teknoloji açısından çığır açan i3’ü piyasaya sürmesinden yaklaşık sekiz yıl sonra hepsi galerilere gelecek. O zamanlar BMW elektrik alanına liderlik ediyordu. Elektrikli süper otomobil i8’lerine sahiplerdi. (Ancak saf elektrik yerine yerleşik bir hibrit jeneratör ile) ve ayrıca erken elektrikli bir Minis filosuyla kapsamlı halka açık denemeler gerçekleştirdiler.

Hatta bir defaya mahsus bir elektrikli Rolls-Royce Phantom bile vardı. Sonra, bilinmeyen bir nedenden ötürü, BMW frene basıp rakiplerinin geçmesine izin verdi.

Şimdi, yeni iX3 ile BMW, bir zamanlar hakim olduğunu düşündükleri alanı geri almaya çalışıyor. Hükümetlerin tüm yeni benzinli ve dizel arabaları 2030’a kadar ve elektrikli hibritleri 2035’e kadar yasaklamaya yönelik kararlar var. Yalnızca tamamen elektrikli veya sıfır emisyonlu arabaların önünü açarak – dikkatlerin odaklanmasına yardımcı oldu.

Son derece spesifik iki versiyonla – İşletme Sürümü ve İşletme Sürümü Pro, her iki tarafında 70.000 dolar fiyatla – BMW, Tesla Model X, Ford’un Mustang Mach-E‘si, VW’nin ID.4’ü, Nissan’ın Ariya’sı ve Skoda ile yoğun bir pazara giriyor. Enyaq’ın yanı sıra Audi’nin e-tron‘u, Mercedes-Benz’in EQC‘si ve Jaguar’ın I-Pace’i.

Ancak ilk i3 süper mini radikal bir görünüme sahip. Yakında çıkacak olan iX o devasa karikatürize, polarize ızgaraya sahipken, iX3, hiçbir zaman şok etme ihtimali olmayan bir BMW elektrikli otomobil.

İX3, Peugeot’nun öncülüğünü yaptığı bir “pick’n’mix” güç seçimi stratejisini taklit ediyor. Müşterilere saf elektrikli sürüş, plug-in hibrit, benzinli veya dizel seçenekleri sunan ilk BMW serisinin bir parçasıdır.

BMW iX3 : Görünüş

Görünüşü tamamen gelenekseldir. Kapalı ızgara, egzoz eksikliği ve bazı özel döşeme ve dış düzenlemelerin yanı sıra, onu benzinli, dizel ve hibrit kardeşlerinden ayırmaya zorlanacaksınız. Eko-kimlik bilgilerinizle gerçekten övünmek istemiyorsanız bu fena gelmeyecek.

Arka uç da hava direncini azaltmak için şekillendirildi. Aerodinamik olarak tasarlanmış hafif alaşım jantlar, sürtünme katsayısını yaklaşık yüzde beş azaltmaya yardımcı olarak menzile yaklaşık 6 mil ekliyor.

Ancak iX3 ile ilgili biraz vızıltı fark ederseniz, bunun nedeni Oscar ödüllü besteci Hans Zimmer’in BMW ses tasarımcısı Renzo Vitale ile birlikte ‘film müziğini’ yazdığı ilk müşteri otomobili olmasıdır. Başlat düğmesine bastığınızda bir karşılama zili ve kapatırken bir veda tonu verirler. Sürüşe geçtikten sonra, neredeyse sessiz olan aracın sürücüsü ve yolcuları, hız arttıkça yükselen kreşendo’nun güçlü bir sinematik hissinin tadını çıkarırlar. Gelecekte, görünüşe göre, yayaları yaklaşmakta olan yaklaşımı konusunda da uyaracak.

Bu arada iX3, BMW Brilliance Automotive ortak girişimi tarafından işletilen BMW’nin Çin’deki Shenyang fabrikasında ihracat için üretilen ilk modeldir.

BMW iX3 : Hızlanma ve Menzil

Yoldayken, göz alıcı yeni ‘yeşil’ SUV, açık bir şekilde otantik bir BMW’dir ve 6,8 saniyede 62 mil / saate 112 mil ile sınırlandırılmış bir azami hıza ulaşır. Sürmek rahat ve oldukça ilgi çekici ancak performans odaklı olmayı beklemeyin. Aktif sahipler ve küçük aileler için birebir, yarışma niyetinde olanlar için hayal kırıklığı olabilir uyaralım.

20 inçlik siyah aerodinamik tekerlekler üzerinde çalışan iX3, sürücülere 279 mil menzil sunuyor.

Yükseltilmiş pilin brüt enerji içeriği 80kWh’dir ve 74kWh kullanılabilir şarj sağlıyor. 188 hücreli pil mevcut olanlardan yüzde 20 daha güçlü bu nedenle 150kW’a kadar hızlı bir DC şarj cihazında 34 dakikada yüzde 80’e kadar yeniden dolacaktır. On dakikalık bir patlama size 100 mil kazandırır.

Hızlanması oldukça hızlı, sportif ve ilgi çekici olsa da sürüş tarzınıza ince ayar yapabilirsiniz. Sürüş kolunu “D” konumuna çekin ve sürücü yüksek, orta veya düşük bir fren enerjisi rejenerasyon ayarı seçebilir. Ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde hissettiğiniz direnç miktarını artırıp azaltabilir. Direnç ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla enerjiyi geri kazanırsınız.

Ancak sola kaydırarak “B” sürüş konumuna getirin – “tek pedal” tarzında – ayağınızı sadece gaz pedalında – hareket ettirmenizi sağlar. Yoğun frenleme anında devreye girerek enerji kazanımını artıran bir özellik.

Uyarlanabilir bir ayarda, otomobilin fren rejenerasyonunun yoğunluğu, uydu navigasyonundan ve sürücü destek sensörlerinden toplanan verileri kullanarak yol koşullarına göre de ayarlanabilir. Bu, önünüzdeki yoldaki bir kavşağa veya araca yaklaştığınızda maksimuma çıkarıldığı anlamına gelir.

İX3 aynı zamanda BMW’nin elektrik motorunu, elektronik sistemleri ve şanzımanı tek bir merkezi üniteye getiren beşinci nesil elektrikli e-Drive özelliğini sunan ilk modeldir. Yeni BMW iX ve BMW i4 modelleri 2021’den itibaren aynı olacak. Bununla birlikte, SUV görünümüne rağmen, iX3’ün 4×4 olmadığını ve sadece arkadan çekişli olduğunu belirtmekte fayda var ki bu utanç verici bir durum.

BMW iX3 : İçerisi nasıl?

İçeride, direksiyon simidinin arkasında tamamen dijital, yüksek çözünürlüklü 12,3 inç gösterge paneli ve dokunmatik ekran, düğmeler, ses veya hareket yoluyla kontrol seçeneği sunan 10,25 inçlik bir merkezi ekran bulunur.

Aracın bilgi-eğlence sistemi de Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumludur ve Google Asistan, Google Haritalar, Spotify ve Amazon Müzik gibi müzik akışı ve WhatsApp mesajlaşması gibi dijital hizmetlere erişim sağlar.

Yeni bulut tabanlı BMW Haritalar navigasyon sistemi, varış sürelerinin ve hızlı şarj noktalarına giden yolların daha iyi hız ve hassasiyetle hesaplanmasını sağlarken, BMW İşletim Sistemi 7 otomobilin yazılımının kablosuz olarak güncellenmesine olanak tanır.

Pek çok elektrikli araçta olduğu gibi, standart donanım paketi cömert olmaya devam ediyor ve otomatik bagaj kapağı, uyarlanabilir süspansiyon, panoramik sunroof, elektrikli koltuklar, güneşten koruyucu cam, kablosuz telefon şarjı, ısıtmalı ön koltuklar ve park yardımları içeriyor. Otomobil şirketlerinin artık müşterileri EV’lere çekmeye çalışmadıklarında daha ne kadar cömert kaldıkları başka bir konudur.

Dört dış metalik gövde rengi seçeneği bulunmaktadır – Mineral Beyaz, Karbon Siyahı, Fitonik Mavi ve Sophisto Gri – fırçalanmış alüminyum veya parlak siyah iki dış kaplama rengi.

Artıları
Makul bir menzile sahip, pratik, canlı ve konforlu bir elektrikli otomobil; ilham vermeyecek görünümüyle gerçek bir BMW

Eksileri
Ucuz değil ve fosil yakıt ve hibrit kardeş versiyonlarında büyük bir artış; dört tekerlekten çekişli değil

Fiyat
580.000 TL civarı Avrupa fiyatı. Bakalım ülkemizde satış fiyatı ne olacak?

EV:(Electric Vehicle) Elektrikli Araç

BMW iX3 : Fiyatlar

Fiyat bilgisini İngiltere özelinde veriyoruz tabi alta ülkemizdeki fiyatını da görebilirsiniz.

İX3 için sipariş defterleri, önümüzdeki yaz İngiltere’deki ilk teslimatları öncesinde açıldı. Fiyatlar, elektrikli BMW iX3 İşletme Sürümü için 58.850 £ ve İşletme Sürümü Pro için 61.850 £ ‘dan başlıyor. Karşılaştırıldığında, benzinli ve dizel yanmalı X3 modelleri 42.115 £ ‘dan ve hibritler 49.250 £’ dan başlıyor. Bu da sırasıyla yaklaşık 16.000 £ ve 9.000 £ ‘dan bir elektrik artışına işaret ediyor. Yine de diğer elektrikli varyantların takip etmesi muhtemeldir.

Altını çizmeye değer son bir nokta: İngilterede bu yüksek fiyat nedeniyle iX3, hükümetin 50.000 £ ile sınırlandırılan 3.000 £ ‘luk plug-in araba hibe almaya hak kazanmıyor.

Borusan Otomotiv, BMW iX3‘ün ön siparişlerini 870.000 TL’den açmış durumda. Üstelik siparişler online olarak da verilebiliyor.

Henüz elektrikli versiyon Türkiyede yayınlanmadı. Fakat merak edenler BMW X3 ü inceleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir