Coronavirüs ile Mücadele için Robotik ve Yapay Zekadan Yararlanma

“Yeni normal”, Coronavirüs salgınının ardından çokça duyduğumuz bir ifadedir. Coronavirüs ile Mücadele için Robotik ve Yapay Zekadan Yararlanma konusu gittikçe önemi artan bir araştırma haline geldi.

Günlük faaliyetlerimizde bu, toplumumuzu ezen bir virüs tehdidine karşı dikkatli olmak anlamına gelir, ancak sağlık hizmetlerinde yeni normal ne olabilir?

Çin’in son salgınla nasıl başa çıktığına dair karışık raporlar gördük ve burada esas olarak uyarının erken kabulü konusunda tartışmalar var gibi görünüyor. Bununla birlikte, Çin kendi zorlukları olan bir ülkedir ve salgından bu yana salgınla başa çıkma ve sağlık sistemi üzerindeki daha fazla etkiyi en aza indirme konusunda olağanüstü önlemler aldı. Etkileyici bir şekilde, Covid-19 ile başa çıkmak için birkaç gün içinde bir hastane inşa edildi. Daha az bilinen bir başka önlem, klinik alanlarda gerekli görevlerin yerine getirilmesinde robotik teknolojinin diğer teknoloji ile birlikte kullanılmasıdır.

Sadece Çin’de değil. ABD’nin Seattle kentinde, doktorların enfeksiyon riskini en aza indirmek için bir koronavirüs hastasını tedavi etmek ve izlemek için uzaktan kumandalı bir telepresence robotu kullandıklarına dair raporlar gördük.

Batı’da, bu teknolojinin uygun veya erişilebilir olduğu yerde uygulandığı görülüyor. Bununla birlikte, uzak doğuda robotik ve yapay zeka kullanımı, salgınla mücadelenin önemli bir parçası olarak geniş çapta benimsenmiştir. Nitekim, nüfus yoğunluğunun daha yüksek salgın riski taşıdığı aynı bölgelerde, önlemleri Koronavirüsün yayılmasını daha etkili bir şekilde kontrol altına almış gibi görünüyor.

Çinde Coronavirüs ile Mücadele için Robotik ve Yapay Zekadan Yararlanma

Çin, hastanelerde enfeksiyon kontrolü, lojistik görevler ve hastaların tedavisinde destek için en son yeniliklere yatırım yaptı. Böyle bir yenilik, “Dezenfeksiyon Robotu” olarak adlandırılıyor. Çin’in önde gelen ve tanınmış bir teknoloji şirketi, etkilenen bölgelerde konuşlandırılmak üzere ek robotlar devreye aldı ve üretti. Öyle ki, üretici kendisini arzın üzerinde bir talep konumunda buldu, hatta özellikle Wuhan bölgesinde, konuşlandırma için gerekli olan yerlerde bu talebi karşılamak için gösteri modelleri sağladı.

Jingzhou Geleneksel Çin Tıbbı Hastanesi Başkanı Bay Li Maokun, “Koronavirüs salgınının ardından, yapay zeka robotik teknolojisi şu anda Çin hastanelerinde kullanılıyor ve geleneksel olarak insanlar tarafından üstlenilen diğer tıbbi destek rollerini daha da ileri götürmek için otomatikleştiriyor. virüsün yayılmasını azaltın ”.

Shanghai TMI Robotics şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen ve İngiltere merkezli MedAssyst olarak ticaret yapan İngiliz şirket tarafından İngiltere’de dağıtılan robot, hastane veya bölümün düzeni ve topografyası ile önceden programlanan görevi yerine getirerek tamamen özerk hareket ediyor. Herhangi bir alandaki yakındaki havayı ve tüm yüzeyleri sistematik olarak dezenfekte etmeye başlayacak ve hatta şarj gerektirdiğinde kenetlenme istasyonuna dönecektir.

Robotun Özellikleri

Bu robot 3 dezenfeksiyon yöntemi ile donatılmıştır: ultraviyole, buharlaştırılmış kimya ve hava filtrasyonu. Dezenfekte edilecek alan veya bölüm odalarına bağlı olarak bu yöntemlerin herhangi bir kombinasyonu uygulanabilir. Robot, dezenfeksiyon süresini, alana ve sabitlemelere göre otomatik olarak hesaplar ve “ölü nokta” olmamasını sağlar.

Geleneksel Ultraviyole Mikrop öldürücü Işınlama (UVGI), kısa dalgalı ultraviyole ışığı kullanır ve su arıtma gibi diğer sektörlerde uzun yıllardır antimikrobiyal bir yöntem olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nükleik asitleri yok ederek ve DNA’larını bozarak çalışır ve onları hayati hücresel işlevleri yerine getiremez hale getirir. Optimum mesafede tek başına UV, antibiyotiğe dirençli bakteri ve virüsler dahil olmak üzere% 99,9999 bakteri öldürmeye ulaşabilir. Hava filtreleme ile birleştirildiğinde, çevreleyen duvarların, mobilyaların ve donanımların yüzey dezenfeksiyonunu sağlamanın yanı sıra, çevredeki havayı dezenfekte etmek ve temizlemek için oldukça etkili bir yöntem oluşturur.

Enfeksiyon Kontrol Robotu ayrıca, başka bir dezenfeksiyon yöntemi olarak ince bir buhar kimyasalı kullanır. Temizlenmiş / doldurulmamış alanlarda bu hidrojen peroksittir. Moleküler düzeyde, hidrojen peroksit (H2O2) ile UV’nin kombinasyonu, oksidasyon yoluyla mikroorganizmalara karşı etkili bir şekilde etki eden hidroksil radikallerinin (OH) salınmasını katalize eder.

Halka açık erişimi daha erken gerektiren alanlarda hipokloröz asit solüsyonu kullanılabilir. Akıllı teknoloji ve robotik ile birlikte bu dezenfeksiyon yöntemlerinin kombinasyonu, herhangi bir alanın sistematik olarak dezenfekte edilmesini sağlayarak, hastane personeli tarafından geleneksel dezenfeksiyon yöntemlerinde insan faktörü ihmallerini veya hataları ortadan kaldırır. Buna ek olarak, elbette, potansiyel olarak kontamine alanlara insan maruziyetini en aza indirerek personel güvenliğini sağlar.

Robotun tasarım amacı ve kullanım alanları

Robot, enfeksiyon kontrolünün çok önemli olduğu hastanelerde ve hatta tüm hastanelerde tamamen bağımsız olarak kullanılmak ve konuşlandırılmak üzere tasarlanmıştır.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde (CCDC) Epidemiyoloji Baş Bilimcisi Dr. Zeng Guang, “Dezenfeksiyon robotlarının salgın önleme savaşına katılabilmesi iyi bir şey. Etkilenen çevrede sağlık personelinin mesleki maruziyetini azaltır, böylece tıbbi personeli korurken hastaları kurtarır. “

Hastane kaynaklı enfeksiyonların normal zamanlarda sağlık kurumlarına getirdiği gerçek mali maliyet ve son zamanlarda gördüğümüz gibi enfeksiyonun trajik insan etkisi ile karşılaştırıldığında, havayı ve yüzeyleri sistematik olarak dezenfekte eden otomatik bir ‘bot’ sağduyu yaklaşımı gibi görünse bile salgın bir krizin yokluğunda.

Aslında, bu özel robot hükümet ve kamu binalarında bile kullanıldı. Yakın zamanda Hong Kong Havaalanında kullanılmış. Enfeksiyon kontrol robotiklerinin uygulamaları çok geniştir ve sağlık tesislerinin çok ötesine geçer. Apaçık uygulamalar bakım evleri, hapishaneler ve askeri tesislerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir