Elon Musk : Çok Daha Ucuz Tesla

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Tesla pillerini daha ucuz ve daha güçlü hale getirecek bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca ” 3 Yıl İçinde Çok Daha Ucuz Tesla Hazır Olacak.” diye ekledi.

Musk’ın ‘Pil Günü'(“Battery Day”) olarak adlandırdığı canlı bir etkinlikte, 25.000 $ ‘lık, tamamen özgün Tesla’nın yaklaşık üç yıl içinde hazır olacağını açıkladı.

Açıklamalarına devam eden Musk, “Uygun fiyatlı bir elektrikli otomobil yapmak her zaman hayalimiz olmuştur” dedi.

Elon Musk : Çok Daha Ucuz Tesla açıklaması piyasayı nasıl etkiledi?

Elon Musk : Çok Daha Ucuz Tesla sloganıyla duyurduğu bu yeni açıklama piyasayı nasıl mı etkiledi? Aslında tersi bir etki yaptı bile diyebiliriz. Bu açıklama Tesla yatırımcıları için heyecan yaratmadı tam tersine borsada piyasa değerinin 50 milyar dolar erimesine neden oldu. Tabi bu durum, Art arda dört çeyrek büyüme, Tesla’nın hisse fiyatlarının artmasıyla ve şu anda dünyanın en değerli otomobil şirketi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Nedir bu yeni batarya teknoloji?

Etkinliğin ana duyurusu aslında Tesla’nın yeni büyük silindirik hücreleriyle ilgiliydi. Yeni pillerin beş kat daha fazla enerji, altı kat daha fazla güç ve % 16 daha fazla sürüş menzili sağlayacağı iddia ediliyor. Ancak açıklanan teknolojinin hayata geçirilmesi ve son kullanıcılara sunulması muhtemelen yıllar alacak. Tesla’nın temel amacının, bataryayı aracın yapısının bir parçasını oluşturacak şekilde entegre etmeyi ve böylece bataryanın etkin ağırlığını azaltmayı hedeflediği düşünülüyor.

Üstteki görselde de görüldüğü gibi yeni çalışmalar ile batarya teknolojisi gittikçe gelişmekte. Belki daha uzun süre kullanım imkanı sunacak uzun ömürlü pil teknolojilerine erişebiliriz. Dünya insanları en azından petrol ürünleriyle gidilebilecek uzaklığa elektrikli arabalarla da ulaşabilmeyi istiyor.

Tesla bu teknolojiyi başarı ile uygulayabilir ise Elon Musk ‘un 3 Yıl İçinde Çok Daha Ucuz Tesla Hazır Olacak. Fakat pandemi süreci ve diğer etkenler süreçte bazı düzenlemelere neden olabilir. Bunu da önümüzdeki gelişmelerle takip edeceğiz.

Enerji ile ilgili diğer teknoloji haberleri

One thought on “Elon Musk : Çok Daha Ucuz Tesla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir