Facebook Dijital Para Birimi Diem

Facebook liderliğindeki dijital para birimi Diem olarak değiştirildi, Ocak ayında piyasaya sürülebilir. Facebook yeni Dijital Para Birimi Diem ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Libra Derneği kendisini Diem Network olarak yeniden adlandırıyor ve dijital para birimi Diem Dollar olarak adlandırılacak. Grup Salı günü Latince “gün” kelimesiyle birlikte kullanılacak.

Diem Network CEO’su Stuart Levey Salı günü Bloomberg’e verdiği demeçte, “Bunun proje için yeni bir gün olması çağrışımını seviyoruz” dedi. “Yeni bir başlangıç ​​yapmak istedik.”

Financial Times’ın bir raporuna göre, Facebook destekli dijital para birimi Libra, Ocak ayının başlarında, küçültülmüş bir biçimde de piyasaya sürülebilir.

Sosyal medya devi tarafından oluşturulan 27 üyeli bir konsorsiyum olan Libra Derneği, Nisan ayında birkaç para biriminin dijital versiyonlarını piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Ancak bir kaynak, Financial Times’a Cuma günü yaptığı açıklamada, derneğin Ocak ayında dolar destekli tek bir madeni para başlatmayı planladığını söyledi. Diğer para birimleri ve tüm madeni paralarının “dijital bileşimi” daha sonraki bir tarihte gelebilir.

Kaynaklar, lansmanın zamanlamasının projenin İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu Finma’dan ne zaman yasal onay aldığına bağlı olduğunu söyledi. Ajans, Libra’nın Mayıs ayında başlatılan başvurusuna yorum yapmadı.

Bir kaynağın Financial Times’a verdiği demeçte, Novi’nin yeniden markalaştığı Facebook’un Libra cüzdanının da Libra ile yaklaşık aynı zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Novi, yayına yaptığı açıklamada, cüzdanın “ürün açısından hazır” olduğunu, ancak kademeli olarak piyasaya sürüleceğini söyledi. İlk olarak ABD’de ve Latin Amerika’nın bazı bölgelerinde kullanılmaya başlanacak.

Financial Times’ın bildirdiğine göre, Novi’nin New York’un BitLicense’i de dahil olmak üzere “10 kadar” eyalet lisansına ihtiyacı var.

Facebook Dijital Para Birimi Diem e karşı yorumlar

Facebook, Haziran 2019’da Libra projesini ilk kez başlattığından bu yana, girişim ABD ve Avrupa’daki hükümet yetkililerinin yanı sıra bir dizi yüksek profilli ortak çıkışıyla karşı karşıya kaldı.

Geçen yılın sonlarına doğru, Sens. Brian Schatz, D-HI ve Sherrod Brown, D-OH, birkaç Libra Derneği üyesine mektuplar gönderdi. Bu mektupta Libra’nın kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili risklerini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin antitröst başkanı Margrethe Vestager, para biriminin yeni ve ayrı bir ekonomi yaratabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Fransa’nın maliye bakanı Bruno Le Maire, geçen yıl kıtayı para birimini bloke etmeye ve bir kamu alternatifi yaratmaya çağırdı.

PayPal, eBay, Stripe, Mastercard ve Visa gibi çok sayıda şirket, düzenleyici incelemelere atıfta bulunarak, Ekim 2019’da, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in House Financial Services Committee önünde şirketini tartışmak üzere yaptığı duruşmanın hemen öncesinde Libra Derneği’nden ayrıldı.

Libra Derneği, düzenleyicilerin endişelerine yanıt olarak Nisan ayında kripto projesi vizyonunu küçülttü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir