Firefox Adobe Flash Desteğini Kesiyor

Mozilla Firefox artık Adobe Flash Player’ı desteklemeyecek bu desteğini kesiyor. Mozilla, Firefox’un 84 sürümünün Flash Player için tam destekle gönderilen son sürüm olacağını duyurdu ve Adobe yazılımının son günlerine doğru bir adım daha attı.

Mozilla, Firefox 85’in 26 Ocak 2021’de piyasaya sürüldüğünde Flash Desteğinin dahil edilmeyeceğini onaylayarak kararın bir nedeni olarak güvenlik ve performans iyileştirmelerini belirtti. Sonuç olarak Firefox, Adobe Flash desteğini artık kesiyor.

Firefox, bu önemli yeni güvenlik özelliğiyle nihayet Chrome’u yakalıyor.
Firefox güncellemesi, tarayıcınızın çökmesini önlemelidir.

Mozilla’nın bir süredir Adobe Flash’ı tarayıcısından kaldırmak istemesi pek de sır değil. Adobe, 2017’de 31 Aralık 2020’de Flash Player desteğini sona erdireceğini duyurduğundan beri Flash yavaş yavaş çöküşüne doğru ilerliyor. Microsoft Edge ve Google Chrome gibi büyük web tarayıcıları, güvenliği artırmak ve performans nedenlerinden dolayı programın kaldırılacağını onayladı.

Birçoğumuz yazılıma dair düşkün hatıralara sahip olsak da, nostalji uğruna eski yazılıma tutunmaya çalışmamalıyız. Artık HTML5 ve WebAssebly gibi, Flash gibi eklentilerin öncülük ettiği aynı yetenekleri ve işlevleri sağlayan birçok açık standart var.

Ayrıca Flash’ı Firefox 85’e manuel olarak yükleyemezsiniz ve bunu istememelisiniz. Hatalar ve siber güvenlik tehditleri, yazılımın durdurulmasının büyük bir nedenidir ve web, onsuz daha güvenli ve daha hızlı bir yer olacaktır. Yıllarca kullanımdan kaldırılan yazılımı güncellemeye devam etmek için meslektaş baskısına boyun eğdikten sonra, Adobe nihayet sorunlu eklentisini nihai dinlenme yerine doğru taşıyacaktır.

Haberi orjinal kaynaktan takip etmek isterseniz linkten erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir