Firefox Güncellemesi Tarayıcınızın Çökmesini Önlüyor

Firefox yeni güncelleme ile tarayıcınızın meydana gelen çökmeleri artık önlüyor. Mozilla, bant dışında yeni bir Firefox güncellemesi sunuyor ve tarayıcınızın çökmesini engelliyor.

Mozilla, web tarayıcısı Firefox için, kullanıcılarının karşılaştığı çeşitli performans sorunlarını ele alan planlanmamış bir güncelleme yayınladı.

Firefox 80.0.1, bir GPU sıfırlandığında tarayıcının çökmesine neden olan bir hatayı düzeltti. Bunun yanı sıra bir tarayıcı uzantısı aracılığıyla bir indirme başlatmanın neden olduğu hatalar için de bir düzeltme yayınladı. Böylece Firefox güncellemesi ile tarayıcınızın çökmesini önlüyor olacaksınız.

Güncelleme ayrıca, tarayıcının WebGL API kullanan web sitelerinde içeriği hatalı şekilde oluşturduğunu gören ve parçalanmış bozuk metnin bazı Linux ve Windows 10 kullanıcılarına sunulmasına neden olan bir sorunu da bu güncelleme ile giderdi.

Son olarak, Mozilla, tarayıcı yeni ara CA sertifikalarıyla karşılaştığında, Japonca sürümlerindeki yakınlaştırmalı klavye kısayolu ve performans düşüşleriyle ilgili sorunları da giderdi.

Firefox 80.0.1 güncellemesi ve Firefox Güncellemesi Tarayıcınızın Çökmesini Nasıl Önlüyor

Mozilla’nın hata raporuna göre, indirme hatası, indirme isteklerinde eksik üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. “Farklı kaydet” işlevi veya bir Firefox uzantısı tarafından tetiklenen tüm indirmelere uygun tanımlama bilgileri eklenerek düzeltildi.

Şirket, GPU sıfırlamaları ve bellek yetersizliği (OOM) (Out of Memory) olaylarının neden olduğu çökmeleri, bu arada bir boş işaretçi kontrolü sunarak ele aldı.

Mozilla şirketinde Kıdemli Yazılım Mühendisi Miko Mynttinen verdiği bilgide “Ortaya çıkan hata işleme tamamen doğru olmayabilir. Çünkü maske yüzeyi (çökme raporu yığın izlerinden çıkarılan) mevcut değil, ancak bu çökme (sic) yerine tercih edilebilir ve kurtarılabilir olmalıdır” demişti.

Tarayıcı güncellemesi, Mozilla için çalkantılı bir dönemde geliyor. Çünkü kısa süre önce salgın sonrası bir değişikliğin parçası olarak 250 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu.

Firma ayrıca, tarayıcının Google Play Store sayfasını çökmeler ve sinir bozucu kullanıcı arayüzü değişiklikleriyle ilgili şikayetlerle dolduran kullanıcılar arasında popüler olmadığını kanıtlayan Android cihazlar için Firefox 79‘u da piyasaya sürdü.

Mozilla, Firefox 80.0.1’in daha olumlu tepkiler almasını umuyor. Otomatik güncellemelerin etkinleştirildiği kullanıcıların, değişikliklerin etkili olması için yalnızca tarayıcılarını yeniden başlatmaları gerekiyor. Diğerleri ise yeni sürümü Firefox web sitesi aracılığıyla indirebilir. Bu yeni sürüm ile birlikte Firefox güncellemesi ile tarayıcınızın çökmesini önlüyor olacaksınız.

2 thoughts on “Firefox Güncellemesi Tarayıcınızın Çökmesini Önlüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir