Firefox Resim İçinde Resim

Firefox yakında birden fazla resim içinde video penceresine sahip olmanıza izin verecek. Videolarınızı web tarayıcınızdan çıkarın ve resim içinde resim olarak da videoları oynatabileceksiniz.

Web tarayıcılarında resim içinde resim seçeneğinin getirilmesi, videoları çevrimiçi izleme şeklimizi önemli ölçüde değiştirdi. P-in-P (Picture in Picture), görüntüleri bir tarayıcı penceresinde veya sekmesinde izlemeye bağlanmak yerine, videoları özel, her zaman üstte, yüzen bir pencerede görüntülemeyi mümkün kıldı.

Şimdi Mozilla, P-in-P’yi bir sonraki seviyeye taşıyor. Resim içinde resim için yapılan en son güncelleme, aynı anda iki veya daha fazla video penceresinin açık olmasını izin veriyor. Harika haber şu ki, bu özelliği hemen deneyebilirsiniz; işte bilmeniz gerekenler.

Firefox, bu önemli yeni güvenlik özelliğiyle nihayet Chrome’u yakalıyor
Firefox güncellemesi, tarayıcınızın çökmesini önlemelidir

Şu anda, Firefox’un kararlı sürümü, aynı anda yalnızca bir resim içinde resim penceresine sahip olmanıza izin veriyor. Firefox ve diğer tarayıcının şu anda sunduklarından önerilen bir molada Mozilla, kullanıcılara herhangi bir zamanda iki veya daha fazla P-in-P penceresi çalıştırma seçeneği sunmayı deniyor. Böylece Firefox resim içinde resim özelliğini deneyebilirsiniz.

Aynı anda birden fazla resim içinde resim videosu çalıştırma seçeneği herkesin beğenisinde olmayacak olsa da, iki veya daha fazla video arasında kafa karışıklığı olmadan, uğraşmak zorunda kalmadan kolayca geçiş yapmak isteyenler için yine de kullanışlı bir seçenek olacaktır.

Bu özelliğin tarayıcının kararlı sürümüne geçmesi muhtemel olsa da, şu an için seçenek yalnızca buradan indirilebilen Firefox 84 Nightly‘de mevcut.

Firefox’un bu sürümü yüklüyken, birden çok resim içinde resim modunu manuel olarak etkinleştirmeniz için yapmanız gerekenler:

  1. Firefox’u çalıştırın ve about: config adresini ziyaret edin
  2. Media.videocontrols.picture-in-picture.allow-multiple’i arayın ve true seçilerek etkinleştirilecek seçeneği yapılandırın
  3. Firefox’u yeniden başlatın ve birden fazla P-in-P örneğinin keyfini çıkarın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir