Firefox Yeni Güvenlik Özelliği

Firefox, bu önemli yeni güvenlik özelliği ile nihayet Chrome’u yakalıyor.

Mozilla, her sitenin içeriğini kendi sanal alanında izole ederek güvenliği artırmayı amaçlayan yeni bir Firefox özelliği deniyor. ZDNet’in açıkladığı gibi, site izolasyonu ilk olarak 2018’de Chrome‘da uygulandı, ancak şimdi sadece Firefox‘ta test edilebilir hale geldi.

Öyleyse site izolasyonu neden önemlidir? Teoride, web siteleri birbirlerinden verilere erişememelidir. Ancak hatalar meydana gelir ve kötü amaçlı bir sitenin, aynı anda açık olan başka bir sitedeki hassas verilere erişmek için bir güvenlik açığını kullanması olasıdır. Firefox bu yeni güvenlik özelliği ile buna çözüm sağlayacak.

Google, Spectre ve Meltdown CPU güvenlik kusurlarının keşfi ile aynı zamana denk gelen 2018’de Chrome 67 ile site izolasyonunu kullanıma sundu. Bunlar, bilgisayar korsanlarının parolalar ve şifreleme anahtarları (yan kanal saldırısı olarak bilinen bir risk) dahil olmak üzere özel bilgilere erişmesine izin verebilirdi ve yonga tasarımlarında 20 yılı aşkın süredir mevcuttu.

Meltdown ve Spectre’nin keşfedilmesinin ardından Mozilla, Firefox’a site izolasyonu da ekleyecek olan Project Fission adlı dahili bir proje ile Google’ın ayak izlerini takip edeceğini duyurdu.

Proje, büyük kodların yeniden yazılmasını içeren uzun bir süreç oldu, ancak site izolasyonu sonunda Firefox Nightly‘yi çalıştıran kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Aşağıdaki talimatları kullanarak test edebilirsiniz (Firefox Nightly’nin kararsız bir yapı olduğunu ve ana tarayıcınız olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayın):

Firefox Nightly‘yi indirin ve yükleyin
Firefox Nightly’yi açın ve sağ üstteki menü düğmesine tıklayın
‘Seçenekler’i seçin, ardından’ Gecelik Deneyler’i tıklayın
‘Fisyon (Site İzolasyonu)’ işaretli kutuyu işaretleyin
Tarayıcıyı yeniden başlatın

2 thoughts on “Firefox Yeni Güvenlik Özelliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir