Google ile YouTube Arasında Savaş

Google ile YouTube İndiricileri arasında büyük, gizli bir savaş var. Gelin bu gizli savaşın detaylarına inelim. Çünkü bu konuda çok bir bilgi yok.

Akış (video,mp3 gibi veriler) kopyalama, çevrimiçi olarak son derece yaygın ve hizmetlerini akış platformlarından yasa dışı olarak müzik indirmek isteyen herkese sunan bir dizi web sitesi var. Diğer çevrimiçi gizlilik kurallarıda da olduğu gibi, emniyet görevlileri her zaman bir adım geride görünüyor ve YouTube indirme siteleri kaldırıldıkları kadar çabuk açılıyor.

Peki nedir bu ripper?

Türkçesi yırtıcı aslında fena değil. Özetle büyük hedef datalar içinde belirli formatta datalar tarayıp bunları farklı formatlarda istenilen dosyalara tarayabilen bir program türü.

Bununla birlikte, kaybedilen bir savaş gibi görünen bu savaşa rağmen, müzik endüstrisi ve YouTube, akış ripleme söz konusu olduğunda ciddileşmeye çalışıyor gibi görünüyor. Tanınmış, anonim bir akış oluşturucu ile sohbet eden TorrentFreak web sitesi, YouTube’un aldığı yasal işlem ve ripperlerin nasıl tepki verdiğini öğrendi.

İsimsiz kaynak, “İki tür” tasfiye yani engelleme planı olduğunu açıkladı. İlki devam ediyor; YouTube tek bir IP adresinden çok fazla istek geldiğini fark ederse, bu IP’yi engeller. İkinci tür, bazen her gün, bazen de haftada iki veya üç kez gerçekleşen “büyük tasfiye” dir.

Google ile YouTube arasında kaybedilen bir savaş mı var?

Bu temizlemelere karşı koymak için, stream riperler, tespit edilmekten kaçınmak için büyük miktarlarda proxy kullanıyorlar. Bazen, daha büyük kopyalayıcılar Google tarafından arama sonuçlarından çıkarılıyor ve URL’yi değiştirmeleri gerekiyor.

YouTube, rippers ile devam etmekte olan savaşıyla ilgili bilgileri kamuya açıklamasa da, kavganın perde arkasında devam ettiği açıktır. Günümüzde birçok ripper, en sonunda listeden çıkarılacak birden fazla siteye sahiptir. Bu noktada, bir sonrakine geçerler.

TorrentFreak’in kaynağı, “Listeden kaldırma isteklerinin MP3 kopyalayıcılarının genel kullanımı üzerinde bir etkisi olduğunu sanmıyorum,” diye devam etti. “Belki de en başta birkaç hafta boyunca, büyük bir site ilk kez listeden kaldırmayı deneyimlediğinde ve neler olduğunu anlamak için birkaç gün geçirdiğinde o zaman bile yalnızca bu listeden kaldırılan belirli siteleri etkiler. “

Torrent ve diğer çevrimiçi korsanlık biçimlerinde olduğu gibi, yasal kanalların çevrimiçi ekosisteme uyum sağlamakta zorlandığı görülüyor. Şimdilik, yasadığı ihlal yöntemleri teknoloji devlerine karşı savaşı kazanıyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir