HES: Hayat Eve Sığar

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan HES Hayat Eve Sığar mobil uygulaması vatandaşlarımızı Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

Telefon numarası ile giriş yaptıktan sonra bazı kişisel bilgilerinizi girerek kullanmaya başlayacağımız bu uygulamada bir sürü önemli özellik mevcut.

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir. Evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

Aslında bir nevi bu uygulama ile ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ geçiş planlanıyor.

Peki hasta olduğumuzda HES: Hayat Eve Sığar nasıl görünür? Hasta olduğumuzu karantina bilgilerimizi nasıl görürüz?

Testimiz pozitif çıktıktan sonra şuan ki uygulamada hemen filyasyon ekibi sizinle iletişime geçerek çok hızlı bir sürede ilaçlarınızı eve getiriyor. Açıkcası süreç yönetimini iyi yaptığımızı düşünüyorum.

Pozitif çıkan birey 10 gün diğer aile bireyleri 14 gün karantinaya alınıyor ve sonrasında asıl süreç başlıyor. Diğer aile bireyleri kuluçka sürecinde olabileceği için onların süresi biraz daha uzun tutuluyor.

Tabi, eğer diğer bireylerde de covid 19 belirtileri ortaya çıkar ise verilen bilgide dışarı çıkmamaları ilgili sağlık ekiplerinin eve gelerek test yapacaklarını iletiyorlar.

Akabinde bu süreç çok hızlı oluyor ve Sağlık Bakanlığıdan gelen SMS leri ile HES Hayat Eve Sığar uygulamasında veriler güncelleniyor ve takipli karantina sürecimiz başlıyor.

Riskli HES

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir