iPhone 13, Lighting portunun kaldırılması

Lighting portu olmayan bir iPhone 13 korkunç bir fikir gibi görünüyor. Gelecekte büyük olasılıkla herhangi bir bağlantı noktası olmayan bir iPhone alacağız. Bugünün konusu iPhone 13 Lighting portunun kaldırılması.

Apple, sözde şimdiye kadarki en büyük özellikten kurtulma hamlesini – Lightning portunun kaldırılmasını – gözden geçiriyor. Daha doğrusu, Bloomberg’den Mark Gurman gibi güçlü geçmişe sahip kaynaklardan Apple’ın gerçekten kablosuz bir akıllı telefon üretmeyi düşündüğüne dair söylentiler yayılıyor.

Herkes kulaklık jakının efsanesini hatırlar. Apple’ın ses bağlantı noktasını terk ettiğine dair söylentiler artmaya başladığında, kararı inceleyen bir dizi düşünce parçası vardı. İPhone 7 piyasaya sürüldü – ve bağlantı noktası yoktu.

Bunu takiben neredeyse tüm telefon endüstrisi davayı takip etti, çoğu ilk başta Apple’ın kararıyla alay ettikten sonra – örneğin Samsung gibi. Daha sonra, geçen yıl Apple şarj cihazını iPhone 12 kutusundan çıkarmaya karar verdiğinde bir deja vu hissine kapıldık. Xiaomi gibi üreticiler bir kez daha alay etti ve aynı şeyi yaptı.

Öyleyse neden bir kez daha buradayız? Portless bir iPhone 13 (veya daha yenisi), hem kulaklık jakının çıkarılması hem de şarj tuğlasının diş çıkarma sorunlarını, iyi önlem için üstüne serpilmiş ek bir tahriş edici ile birleştirir.

Portless bir iPhone’un çevreye etkisi göz ardı edilemez. İPhone 12’nin piyasaya sürülmesi sırasında Apple, şarj cihazını kutudan çıkarmanın olumlu çevresel faydalarını vurgulamaya istekliydi. Buna rağmen, karar, Apple’ın telefonuyla yalnızca bir nesil boyunca sattığı bir şarj cihazı türü olan birçok USB-C şarj cihazının peşine düşmesine yol açacaktı. Ve daha da önemlisi, kullanıcıları verimsiz bir teknolojiye, kablosuz şarj etmeye doğru itiyor.

Debugger’dan Eric Ravenscraft, testinde kablosuz şarjın aynı miktarda güç için kablolu şarjdan yaklaşık yüzde 47 daha fazla güç kullandığını buldu. Bu kötü. Apple, MagSafe’i tanıtmasıyla kullanıcıları zaten bu teknolojiye yaklaştırdı, ancak kablolu şarj seçeneğinin kaldırılması bu kadar çok, çok daha fazlasını alacaktır.

iPhone 13 Lighting portunun kaldırılması ve etkileri

Kablosuz şarjın lehine olan bazı argümanlar, daha az dayanıklı ve daha sık değiştirilen kablolara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir şarj istasyonuna güvenebilmenin faydalarını öne sürüyor. Bu kabloları yapmak elbette enerjiyi de kullanır, bu yüzden bunu hesaba katmak adildir. Ancak, Apple’ın MagSafe’i de dahil olmak üzere çok sayıda kablosuz şarj çözümü göz önüne alındığında, kablosuz şarj cihazlarına güç sağlamak için aynı eski kabloları kullanmaya devam ettiğimiz için henüz kablolarımız yok gibi görünüyor.

Yıllarca sürecek bir kablosuz şarj cihazınız varsa, belirli aksesuarların artık üretilmesi gerekmeyen potansiyel faydalarını göz önünde bulundurmanız gerekse de, göz önünde bulundurulması gereken Lightning bağlantı noktasını kullanan aksesuarlar üzerinde anında etki yaratır.

Apple’a ait Beats, UrBeats3 biçiminde kendi Lightning kablolu kulaklıklarını üretirken, Apple, şarj cihazını ve kulaklıkları bırakan iPhone 12’den önce üç yıl boyunca Lightning tomurcuklarını kutuya dahil etti. Lightning bağlantı noktasını çıkarın ve bunlar mevcut Lightning şarj kabloları, şarj yuvaları, Lightning – HDMI adaptörleri ve daha fazlasıyla birlikte eskimiş hale gelecektir.

Apple, 2020’de Lightning bağlantı noktasını iPhone’dan kaldırmanın, Avrupa Parlamentosu’nun mobil cihazlar arasında evrensel bir bağlantı noktası gerektirme konusundaki görüşmelerine karşı çıkarken “eşi görülmemiş miktarda elektronik atık yaratacağını” söyledi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Apple, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesine geldiğinde şarj tuğlasından kurtulmanın artılarını ve eksilerini tartmasını ve bunun yerine profesyonellere bağlı kalmasını kamuoyuna açıklamayı uygun görmedi. Apple, gelecekteki bir cihaz için bu hareketi yaparsa, şeffaflık da memnuniyetle karşılanacaktır – bunun olmaması durumunda, Lightning uyumlu cihaz üreticilerine önceden bildirimde bulunulması da potansiyel israfı azaltmanın bir yolunu bulacaktır.

Kurtarma modunda tamamen sıfırlamak için iPhone’unuzun bir masaüstü PC’ye veya Mac’e bağlanması gereken bir sorun yaşadınız mı? Bununla uğraşmak zorunda kalan herkes bunun en zarif çözüm olmadığını ve iPhone’unuzu sisteme takmanızı gerektirdiğini bilecek. Bağlantı noktası olmadan bu, muhtemelen evde yapamayacağınız bir şey haline gelir.

Apple, cihazlarının üçüncü taraf onarımlarını nasıl gerçekleştirdiği konusunda uzun süredir ateş altında ve sonunda bazılarını Apple sertifikalı ilan etmeyi seçti, böylece her zaman bir Apple Store’a gitmek zorunda kalmazsınız. Bağlantı noktası kaybolursa, telefonunuzun kurtarma modunda sıfırlanmasının Apple onaylı bir mağazaya götürülmesinden başka bir yolu olmayabilir. Portless iPhone kullanan ilk kullanıcılar, yalnızca donanım onarımları için değil, aynı zamanda önemli yazılım sorunları için de doğrudan Apple’a gitmek zorunda kalmaktan hoşlanırlar mı?

Jon Prosser, Apple’ın Lightning portunu düşüren bir iPhone 13 modeliyle ayak parmaklarını suya batıracağını iddia ederken, portsuz bir iPhone biraz kaçınılmaz geliyor, ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo da değişikliğin sonunda geleceğini belirtti.

Ancak bu şekilde olması gerekmiyordu. Uzun zamandır iPhone’a bir USB-C bağlantı noktasının geleceği umuluyordu. O kadar uzun zaman önce bir iPad’deki USB-C boş bir rüya gibi göründü ve sonunda iPad Pro’ya ve en son iPad Air’e ulaştı.

Artık Android telefonların, tabletlerin ve birçok dizüstü bilgisayarın (MacBook’lar dahil) çoğu için tercih edilen bağlantı noktası USB-C olduğundan, Apple’ın çevre üzerindeki etkisini azaltmanın, çok sayıda USB-C şarjı ve aksesuarlarla çalışmasına olanak vermekten daha iyi bir yolu var. amiral gemisi telefonu – yeni bir şeyin satın alınmasını gerektirmek yerine. Ne yazık ki, Kuo’nun iddia ettiği gibi, bu artık pek olası görünmüyor ve bir sonraki hamle portsuzluğa sıçrama.

Kuşkusuz, veri aktarımı ve ses dinleme gibi birçok özellik artık ister internet üzerinden ister Bluetooth üzerinden kablosuz olarak yapılabiliyor. Bununla birlikte, kurtarma modu sorununun yanı sıra, görüntüleme ve diğer dosya aktarım yetenekleri sunan bir dizi donanım kilidinin kullanılamaması da devam etmektedir.

Burnumuzun dibinde ilginç bir çözüm olabilir. Apple Smart Connector, en yeni iPad Air ve iPad Pro’da mevcut – verileri ve gücü daha az yer kaplayan bir şekilde aktarırken aynı zamanda suya ve toza dayanıklılık sağlıyor.

Ancak, mevcut her iki çözüm de Apple’ın geleneksel olarak geliştirilmiş yaklaşımına uymayacağından, MagSafe’in tanıtımı bu öneriye soğuk su katacak gibi görünüyor.

Ne yazık ki, tüketicileri iCloud aracılığıyla dosya aktarımlarına daha alışmaları için dürtmek, AirPlay aracılığıyla ekranlara bağlanmak ve donanımdan sıfırlama için Apple mağazasına gitmek çok daha fazla Apple gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir