Kuantum bilişimin bir sonraki numarası: Ağ bağlantılı kümelerin gücü

Temel teknolojileri ne olursa olsun, ölçeğe ulaşmak için kuantum bilgisayarların modüler olması ve ağa bağlanması gerekecek. 2021’de bunun ilk gösterimini göreceğiz.Kuantum bilişimin bir sonraki numarası: Ağ bağlantılı kümelerin gücü.

Kuantum teknolojisi genellikle üç farklı ağ alanıyla bağlantılıdır. Birincisi, iletişim teknolojisine kuantum şifreleme ekleyerek internetin güvenliğini artırmak. İkincisi, gelecek nesil kuantum teknolojisini kullanarak yarının internetini kurmaktır. Üçüncüsü ise daha güçlü kuantum bilgisayarlar oluşturmaktır. Bu üçüncü alanda önemli bir ilerleme göreceğiz.

Daha hızlı ve daha güçlü bir bilgisayar oluşturmanın kanıtlanmış iki yolu vardır. Birincisi, işlemcinin hızı gibi tek tek bileşenlerin performansını artırmaktır. İkincisi, modüler olmak ve bileşenlerin sayısını artırmak, örneğin birden çok işlemci eklemek. IBM’in Zirvesi süper bilgisayarı bu ikinci yaklaşımı kullanıyor. İki tenis kortu büyüklüğündedir ve 9.216 işlemciye sahiptir ve 27.648 grafik işleme birimi ile güçlendirilmiştir.

Aynı iki yaklaşım kuantum bilgisayarlar için de geçerlidir. IonQ, IBM, Google ve diğerleri, geleneksel hesaplamadaki CPU’lara eşdeğer olan daha büyük ve daha iyi kuantum işlem birimleri (QPU’lar) üzerinde çalışıyor. Ancak bugün bulutta gördüğümüz gibi, basitçe daha fazla kuantum bilgisayar kurarak ve onları “ağa bağlayarak” ölçeklendirmek de mümkündür. Hesaplama ihtiyaçlarınız arttıkça, talebi karşılamak için sunucu sayısı artar. 100 kübitlik bir QPU’nuz varsa ve uygulamanız 2.000 kübite ihtiyaç duyuyorsa, tek ve daha güçlü bir kuantum bilgisayar gibi davranan bir küme oluşturmak için 20 QPU’yu birbirine “ağa bağlayabilirsiniz”.

“Klasik” hesaplamada, modüler olmak genellikle performans açısından bir tür cezaya veya hem para hem de zaman açısından ek genel maliyete neden olur. Bununla birlikte, birden fazla kuantum bilgisayarın birlikte çalışmasına izin vermek için, kübitleri QPU’lar arasında dolaştırmalıyız. Dolaşıklık, iki kübitin bağlı kalmasına izin verir, böylece büyük mesafelerle ayrılmış olsa bile, biri üzerinde gerçekleştirilen eylemler diğerini etkiler. Kübitler dolaştıktan sonra, artık kübitin yeri, mesafesi veya kaynağı ile ilgilenmezler, yani ilk kurulum maliyetinden sonra bunları çalıştırmanın ek yükü yoktur.

2021’de, tek ama çok daha büyük bir örnek oluşturmak amacıyla “ağa bağlanan” modüler kuantum bilgisayarların ilk gösterimini göreceğiz. Bu, gerçek dünya kuantum endüstrisinde, akademik laboratuvarlardaki teorik deneylerin dışında gerçekleşecek ve bize daha güçlü kuantum bilgisayarlar yaratma yolunda açık bir yol gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir