Mavi Işık

Mavi ışık nedir? Gözlükler, filtreler, gece vardiyası (night shift) ve karanlık mod ile ilgili tüm bilgiler burada.

Mavi ışık her yerde ama endişelenmeli misiniz?

Mavi ışık nedir? Bu iki basit kelime, ekran ağırlıklı bir toplumda, sizi bir dizüstü bilgisayarda çalışmaya, sosyal medyada gezinerek mola vermeye ve günün sonunda koltuğa uzanıp televizyonu açarak dinlendirmeye niyeti olan mavi ışık sizi üzüyor olabilir.

En basit haliyle mavi ışık, kızılötesinden UV’ye (ultraviyole ışık) ışık spektrumunun basit bir parçasıdır. Bununla birlikte, bugünlerde bu kadar çok şey duymanızın nedeni, LCD ekranların önemli miktarda ışık yayması. Bu durumun nedeni hem işimiz hem de boş zamanlarımız açısından mavi ışığın pek çoğuna maruz kalıyor olmamız.

Mavi ışığın uyku kalitemiz ve hatta göz sağlığımız üzerindeki etkisine dair birçok iddia var. Bununla beraber mavi ışık bugünlerde tartışılan önemli bir konu haline geldi.

Çalışmalar kesinlikle mavi ışığın geceleri melatonin salınımını baskılayabileceğini ve tamamen dinlenmek için gereken derin uyku durumlarına ulaşmayı veya uyumayı zorlaştırdığını gösteriyor. Ancak günü televizyonla bitirdiğimizde veya mesajlarımızı son kontrol etmek veya sabah alarmlarımızı ayarlamak için akıllı telefonlarımıza yöneldiğimizde, bizi mavi ışığa tutsak tutan rutinleri kırmak zor olabilir.

Bu, mavi ışığın gözlerinize ulaşmasını (özel gözlükler aracılığıyla) veya muhtemelen ekrandan tamamen çıkmasını (koruyucu ekran filtreleri aracılığıyla) durdurmayı amaçlayan bir dizi mavi ışık filtresi teknolojisinin yaratılmasına yol açtı.

Bu kılavuz, mavi ışık, neden bazı endişelerin diğerlerinden daha geçerli olduğu ve size yardımcı olmak için şu anda mevcut olan yardımlar hakkında bilimde size rehberlik edecek.

Mavi Işık ile ilgili sıkça sorulan sorular

Mavi ışık nedir? Mavi ışık, 400−525 nm dalga boyunda görünür ışıktır.

Mavi ışık nereden geliyor? Akıllı telefonlarda, TV’lerde ve bilgisayarlarda bulunanlar gibi LED ekranların yanı sıra belirli lambalar ve ampuller de gelebiliyor.

Mavi ışık uykuyu etkiler mi? Mavi ışığın uyku hormonu melatonin salınımını baskıladığı, sirkadiyen ritminizi bozduğu ve iyi uyumayı zorlaştırdığı gösterilmiştir.
Mavi ışık gözlerime zarar verir mi? Bunun kesin bir kanıtı yoktur ve asıl suçlu, sadece gününüzdeki ekran başında geçirilen süre olabilir.

Mavi Işık : Bilim

Unutulmaması gereken önemli nokta, mavi ışığın güneş ışığının doğal bir parçası olduğu ve bizi uyanık tutmamıza yardımcı olmasıdır. Mesele şu ki, o mavi ışık zaman zaman – mesela günün geç saatlerinde – sirkadiyen ritminizi bozan, beyninize henüz yatmak için kapanma zamanının olmadığını söyleyen bir ışık.

Bu, sizi geç saatlerde büyük bir proje teslim tarihi için aktif tutmak için veya uyanık kalmaya çalışıyorsanız harika, ancak uyumaya çalışırken o kadar iyi değil. Harvard Health, mavi ışıkla melatonin baskılanması için güçlü bir vaka oluşturan çok sayıda tıbbi çalışmadan alıntı yapıyor ve özellikle insanlara “yatmadan iki ila üç saat önce parlak ekranlara bakmamalarını” tavsiye ediyor.

Yine de, sorun göz sağlığı konusunda daha belirsizdir (bununla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda paylaşıyoruz). Çok sayıda kesintisiz ekran süresi gözlerinizi kesinlikle tahriş edebilir. Ancak sorun sadece saatlerce dikkatinizi sabit bir mesafeye odaklamanız ve bu nedenle görüşünüzü zorlamanız olabilir. Her zamanki gibi, ekranınızdan düzenli aralıklar almanız, pencereden dışarı bakmanız (eğer varsa) ve gözlerinizin odaklandığı mesafeyi ne zaman değiştirebileceğinize dair yürüyüş yapmanız iyi bir tavsiye.

OLED ekranların – LG’nin LG CX gibi OLED TV’lerinde ve hatta Samsung Galaxy S10 akıllı telefonunda kullanılanlar gibi – genellikle geleneksel LED aydınlatma teknolojilerinden (FlatPanelsHD aracılığıyla) daha az mavi ışık kullandığını belirtmek gerekir.

Birincisi OLED TV’ler daha iyi parlaklık kontrolü ile genellikle daha kısık bir görüntü sunar. Birçok LCD TV ise renkli filtreli mavi LED arka ışıklardan yararlanır. Bugünlerde birçok akıllı telefonun daha yüksek parlaklığı – iPhone X gibi OLED panelli olanlar bile – eski bir LCD cihazdan daha fazla mavi ışık alabileceğiniz anlamına geliyor (f.lux)

Mavi ışık: gece vardiyası, karanlık mod ve f.lux

Ekranın yoğunluğunu azaltmak için bölgenizdeki zamana göre mavi ışık seviyelerini azaltan Apple’ın Night Shift ayarı gibi mavi ışık için yazılım düzeltmelerinden haberdar olabilirsiniz: “Night Shift, spektrumun daha sıcak ucuna kadar ekranınız – ekranı gözlerinizi yormaz. “

f.lux, Mac, PC, iOS ve Android için kullanılabilen benzer bir programdır. Hem Gece Vardiyası hem de f.lux ile ilgili sorun, günün sonuna doğru ekranlara kırmızımsı veya turuncu bir ton vermeleridir; bu, Netflix şovlarını izlemek veya orijinal renklerinde hemen hemen her şeyin keyfini çıkarmak için ideal değildir.

Çok tartışılan karanlık mod da bir dizi farklı cihaz ve uygulamada mevcut olan bir şeydir. Koyu mod, yayılan ışık miktarını azaltmak için genellikle beyaz arka planları otomatik olarak siyaha (veya koyu renge) döndürür ve umarız göz yorgunluğunu azaltır.

Android için karanlık mod nasıl edinilir
Herhangi bir cihazda Chrome karanlık modu nasıl etkinleştirilir
WhatsApp karanlık modu nasıl elde edilir

gibi sorular çokça karşımıza çıkabilir.

Mavi ışık filtreleri

Mavi ışık filtrelerinde artık büyüyen bir pazar var: En sık kullandığınız cihazlarda mavi ışığı engellemeye yardımcı olan etkili ekran koruyucuları.

Ocushield, bilgisayar ekranları veya akıllı telefonlar için mavi ışık filtreleri yapan bir şirkettir. Seçenekler biraz belirli model ve boyutlarla sınırlıdır – bir iPhone veya Macbook ile doğru uyumu bulma şansınız daha yüksektir. Filtreler, ekranınızdaki renk paletini açık bir şekilde etkilemeden mavi dalga boylarını net bir şekilde bloke eder, yani ton dışı görüntülerle kalmazsınız.

Ocushield’ın kurucusu Dhruvin Patel, filtre kullanıcılarının “kristal netliğinde bir görüntüyü korurken mavi ışığı sınırladığını” söyledi ve aynı zamanda büyük ölçüde akşam kullanımı için tasarlanan f.lux gibi yazılımların maruz kalmayı ele almadığını belirtti. “Gün boyunca mavi ışığa kümülatif maruz kalma, birçok insanın farkında olmadığı göz yorgunluğu ve baş ağrısı şeklinde görsel strese de neden oluyor.”

Patel, “Ocushield, net bir görüntüyü korurken mavi ışıktaki ani artışları azaltmak için özel olarak geliştirildi” dedi. “Mavi ışık üzerinde yapılan araştırma çalışmaları sayesinde, mavi ışığı% 19 oranında azaltmanın kullanıcılar üzerinde olumlu etkileri olduğu görüldü. Ocushield filtreleri, mavi ışığa maruz kalmayı araştırılan miktarın iki katına kadar% 40’a kadar sınırlar. Ocushield ekran koruyucuları, Birleşik Krallık’taki İlaç ve Sağlık Düzenleme Kurumu’na (MHRA) kayıtlıdır. “

Patel, cihazlarımızın parlaklığını da düşürmemizi tavsiye ediyor: “Dijital cihaz ekranlarındaki parlaklık, yayılan mavi ışığın yoğunluğuyla da bağlantılı, ekranınızın parlaklığını azaltırsanız, yine elinizdeki etkiyi azaltacaksınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir