Nike Fit

Nike, antrenörlerinizi uygun şekilde yerleştirmenin bir yolunu bulduğunu düşünüyor.
Nike Fit, spor markasının yanlış beden ayakkabı satın almanızı engelleyen yeni telefon tabanlı AR (Artırılmış Gerçeklik) bağlantı sistemidir.

Nike’a göre, şu anda büyük bir kısmımız yanlış beden ayakkabılarla dolaşıyor. Bundan da öte, çok daha büyük bir oran, farklı spor aktiviteleri için yanlış beden seçiyoruz. Örneğin gündelik idmanlar için daha büyük ve futbol oynamak için çok daha sıkı kramponlar tercih ediyoruz.

Bunu düzeltmek için şirket , perakende uygulamasında, kullanıcıların akıllı telefonlarını kullanarak kendi ayaklarını ölçmelerine ve sözde kendileriyle yapmak istedikleri her şeyi doğru ayakkabı bedenini seçmelerini sağlayacak yeni bir işlev olan Nike Fit’i duyurdu.

Tarama teknolojisi, her Nike ayakkabı stiline doğru uyumu bulmak için bilgisayarla görme, makine öğrenimi ve öneri algoritmalarının tanıdık kombinasyonunu kullanır. Ancak, geleneksel uzunluk ve genişlik ölçümlerinin ötesine geçen Nike Fit, ayak parmaklarınızın yayılıp açılmayacağını hesaba katan “burun kutusu” da dahil olmak üzere 13 ölçüm noktası kullanır (Nike, sistemin 32’ye kadar sürebileceğini söylese de) eğitmen seçiminiz için yeterli alana sahip olmak önemli. Uygulama daha sonra ilgilendiğiniz belirli Nike ayakkabısına en uygun olanı sizin için öneriyor.

Nike fit nasıl çalışır? Uygulamaya, dayanmak istediğiniz bir duvarı göstermeniz yeterlidir, duvar ile zemin arasında yeterli renk kontrastı olmalıdır ve ardından uygulamaya zeminin ve duvarın nerede birleştiğini söylersiniz. Ardından duvara yaslanın, telefonunuzu ayağınıza doğrultun (çoraplarınızı çıkarmayın) ve uygulama ölçümlerini yapıyor.

Bu profil verileri daha sonra uygulamada hesabınızla birlikte depolanır, böylece gelecekte bir şey sipariş ettiğinizde orada olur. Yani bir kere yapmanız yeterli.

Ayak morfolojisini elde etmek için telefon kameranızı kullanmak ne kadar doğru? Nike, 2 mm’nin altında bir doğruluk elde ettiğini söylüyor. Çoraplarınız üzerindeyken taramaya gelince, bu, ölçümleri 4 mm’ye kadar değiştirebilir – bu nedenle, giymeyi düşündüğünüz çorapları ayakkabılarla giymeniz önerilir (örneğin, koşu çorapları yerlerde daha incedir).

Bu teknoloji, kullanıcılara kendi ısmarlama ayakkabılarını üretmek için kullanılmıyor, belirtilmelidir. Ancak gelecekte markanın kendi kendine bağlayan Adapt ayakkabısı için kullanılabilir ve ayakkabının muhtemelen kendi ölçülerinize göre sıkılmasına izin verir.

Nike Fit gelecek için mi?

Nike için bu yeni teknolojinin diğer bir kullanımı, elbette, çevrimiçi giyim perakende satışı içindir. Teknolojiyi diğer giysiler için kullanmayı amaçlayıp amaçlamadığı sorulduğunda şirket, “Bunu giyim için duyurmaya hazır değiliz” dedi. Ama açıkça niyet bu.

Nike Fit, bu yaz piyasaya sürüldüğünde tüm stiller için satışa sunulacak ve şirket şimdiden ABD’deki Seattle, Dallas North Park ve Nike Running Pasadena mağazalarında 3.500 müşteri için mağazada teknolojiyi deniyor. Amerika, yeni özelliği ilk olarak Temmuz ayında bir uygulama güncellemesiyle alıyor, ardından İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya Ağustos ayında alacak. Türkiye de Nike Fit ne zaman kullanılmaya başlayacak henüz bilmiyoruz.

Ayrıca, iş ortamında artırılmış gerçeklik için pratik kullanımlar için çok şey söylüyor. Dünyanın en büyük spor markası, çevrimiçi perakende deneyiminin bir parçası olarak AR’yi piyasaya sürmeye başladığında, teknolojide bir dönüm noktasına ulaştığımıza dair bir fikir veriyor. Bu, yaklaşık olarak bir odanın köşesine bir kanepe yerleştirmekle ilgili değildir, zorunlu olarak bu uygulamanın çok daha doğru olması gerekir.

Ayrıca Nike’a göre, tüm çevrimiçi ayakkabı satışlarının üçte biri beden sorunlarından kaynaklanıyor. E-ticaret satıcıları için iade yazılımı oluşturan Return Magic, yanlış boyuttaki iadelerin rakamının yüzde 52’ye kadar çıkabileceğini söylüyor. Ve iadeler şirketlere paraya mal olur. Yalnızca ABD’de Statista, iade teslimatlarının 2020 yılına kadar 550 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Nike, gerçek evlerdeki orijinal duvar ve zemin kombinasyonlarında yeterli varyasyonu hesaba kattıklarından emin olmak için ABD’de bir dizi AirBnB kullanarak ev ölçüm deneyimini test etti.

Nike Fit kullanıcı deneyimi

Uygulamadaki kullanıcı deneyimi de 12 aylık geliştirme sırasında birçok kez yenilenmek zorunda kaldı. Şirket, kullanıcıların teknoloji konusunda kökten farklı yeteneklere sahip olduğunu öğrendiğini söylüyor. Bu nedenle, son sürüm basit, güvenilir olmalı ve diğer Nike alışveriş deneyiminden farklı görünmelidir.

Kameraya ayaklarınızı gösterdikten sonra ekranda “işleme” yi göstermek gibi ayrıntılı son rötuşlar da yapıldı. Bu tamamen gereksizdir. Sistem neredeyse anında çalışıyor, ancak Nike insanların uygulamanın boyut önerilerine yalnızca teknolojinin “düşüncesini” gerçekten gördüklerinde rahatça inanabileceklerini gördü. Yani onu Nike koydu.

Nike, Nike Fit ile toplayacağı büyük miktardaki verilere gelince, bunun gelecekteki ürünlerini ve şirket içinde ürettiği (bir ayakkabıcının ayakkabıyı şekillendirme modelini) değiştirmek için kullanılacağını söylüyor. Gizlilik konusuna gelince, Nike Uygulamasında beden bilgileri ve görsel kullanıcının Nike Plus profilinde saklanacaktır. Bu veriler, üye tarafından dilediği zaman üye profilinden çıkarılabilir. Ancak veriler, üye profili bağlantısı kaldırılarak Nike’ın Nike Fit veritabanında kalacaktır.

Sistemin hızlı bir denenmesi sırasında, Nike Fit, mağazada bulacağımızdan yarım numara daha büyük bir koşu ayakkabısı önerdi. Bunun iyi bir arama olup olmadığını zaman gösterecek. Ancak bu sistem ayakkabıların ve giysilerin ötesinde doğru ve güvenilir bir şekilde çalışıyorsa, Nike çevrimiçi moda perakendeciliğinin kutsal kasesini çözmüş olabilir: alışverişlerde artık beden kaygısı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir