Nike Flight Futbol Topu Yenilikçi

Nike Flight futbol topu daha yenilikçi yeni top % 30 daha doğru hareket vaat ediyor.

Son yıllarda alıştığımız bir durum vardı. O da şut çekildikten sonra futbol topunun farklı yönlere doğru sapmasıydı.

Topun uçuş sırasında “hareket etme” şekli kaleciler için bir kabusa dönüştü, ancak dış saha oyuncuları da topa vurulduğunda nasıl tepki vereceğinden emin değil.

Knuckleball gibi tekniklerin yaygınlığı giderek arttı. Görünüşte öngörülemeyen modellerde havada sapan, nereye gideceği belli olmayan tabi izlemesi harika, ancak herhangi bir tutarlılık göstermeyen birbirinden farklı şutlar neredeyse her maç karşımıza çıkıyor.

Son sekiz yıldır Nike, bir futbol topunun uçuşunda devrim yaratacak bir şey üzerinde çalışıyor.

Dün piyasaya sürülen Nike Flight Futbol topu, geliştirmenin merkezindeki oyuncularla birlikte uzun bir çalışmanın ardından % 30 daha doğru uçuş vaat ediyor.

Top, Nike Equipment Innovation Lab tarafından futbol uçuşunun tutarlılığını artırmaya yönelik sekiz yıllık bir araştırmayı sonuçlandırıyor. Orada, oyuncuların görüşleri üç aşamada ele alındı. Keşfedin, Yeniden Oluşturun ve Yenilik Yapın. Keşfedin aşaması, Nike Flight top için oyun boyunca farklı vuruş türlerinin top uçuşunu ölçmek için birkaç izleme sistemi kullanıldı.

Bu, Lab’ın oyun sırasında topun hangi koşullarda yaşadığını anlamasına yardımcı oldu ve mühendislerin ölçülebilir ölçümleri seçkin oyuncularla ilişkilendirmesine izin verdi. Yeniden Oluşturma aşamasında, Laboratuar sahada gözlemlenen tekme türlerini kopyaladı ve tekrarlanabilir ve ölçülebilir bir şekilde gözlemlenen çeşitli vuruşları çoğaltmak için robotik bir bacak kullandı. Bu süreç, toplar arasındaki küçük performans farklılıklarını ölçme ve yenilik yapmak için bir dizi ölçülebilir test toplama becerisine izin veriyordu.

Kontrollü Laboratuvar ortamında aerodinamik, yapılar ve malzemelerle ilgili yenilikçi fikirler sürekli test edildi. Nike Flight topunun test edilmesi, Laboratuvarda binlerce saat boyunca 68 farklı yinelemeyi kapsadı. Ek olarak, 800’den fazla profesyonel sporcu saha testi doğrulamasına katıldı ve
son sürüme ulaşılmasına yardımcı oldu.

Nike Flight Futbol Topu Yenilikçi Teknik Detaylar

Nike Küresel Ekipman Kıdemli Direktörü Kieran Ronan, “Laboratuvarda yapılan her şeyin temelinde bilim yatıyor” diyor. “Burada, çoğu sporcunun algılayamayacağı küçük performans farklılıklarını tespit edebiliyoruz, ancak bu küçük farklılıklar 68 kez yinelendiğinde, sonuç performansta gözle görülür bir sıçrama oluyor.”

Sallanmayı azaltmak ve böylece daha öngörülebilir ve tutarlı uçuş sağlamak için Nike Yenilik Ekipman Laboratuvarı, kuvvetlerin topun yüzeyini kavramak yerine etrafında hareket ettiği bir çözüm geliştirdi. Performansa dayalı tasarım, tescilli yeni bir aerodinamik teknoloji olan Nike AerowSculpt’u sunar.
Nike AerowSculpt, aerodinamiği iyileştirmek ve bir golf topundaki çukurlara benzer şekilde davranmak için tasarlanmış, topun yüzeyinde patentli bir kalıplama teknolojisi kullanılmakta.

Ronan, “Bu çalışma kare şekilli bir Aerotrack olukla başladı” diye açıklıyor. “68 yineleme süresince, oluğun şeklini değiştirdik, yontulmuş köşeli çift ayraçlar ekledik ve daha dengeli bir uçuşu teşvik etmeye yardımcı olan tek bir geometrik desen sunmak için baştan sona birden çok özelliği keşfettik.”

Panel konfigürasyonu ayrıca topun nasıl uçtuğunu da etkiler. Nike Flight, geleneksel 12 panelli bir topa göre % 40 daha az sert dikişe sahip, sigorta kaynaklı dört panelli bir yapıya sahiptir. Bu yapı, üstün dokunma performansı için belirgin bir tatlı nokta sağlar.

Nike ACC (Tüm Koşullar Kontrolü) 3D mürekkebinin yeniden kullanımında ek bir tasarım öğesi sunmakta. 2014 yılında tanıtılan ACC, ıslak veya kuru koşullarda optimum tutuş sağlamaya yardımcı olur. Nike Flight topu, havacılıktan uzaklaşarak Nike AerowSculpt boyunca stratejik olarak “mikro kanatlar” yazdırmak için 3D mürekkep düzeni kullanılarak basılmakta.

Detayları incelemek isterseniz, resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde Premier Lig deki maçlarda Nike Flight Futbol Topu tüm yenilikçi özellikleriyle sahada olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir