Paypal, Kripto Para İzni

Ülkemizde hizmetlerini durduran PayPal, kullanıcıların kripto para birimiyle satın alma işlemlerini ödemesine izin veriyor. Paypal, Kripto Para İzni ile ABD’de bir yeniliği kullanıma açıyor.

PayPal’ın ABD hesap sahipleri, önümüzdeki haftalarda PayPal dijital cüzdanlarında kripto para satın alabilecek, satabilecek ve tutabilecek ve önümüzdeki yılın başlarında başlayarak şirketin ödeme ağındaki 26 milyon müşterisinin satın alma işlemlerini ödemek için dijital paraları kullanabilecekleri yapının çarşamba günü faaliyete geçtiğini açıkladı.

Şirket, 2021’in ilk yarısında bu hizmetleri ile iştiraki Venmo ile birlikte uluslararası pazarlara genişletmeyi planlıyor.

New York Finansal Hizmetler Departmanı da Çarşamba günü PayPal’a, kripto komisyonculuğu Paxos Trust Company adlı bir ortak firma aracılığıyla hizmetleri sunması için şartlı bir BitLicense verdi. Eyalet düzenleyici, daha fazla şirketi sanal para alanına girmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Geleneksel finans şirketleri ve hükümetler, dijital para birimlerini uzun zamandır emrinizde tutuyor ve onları niş büyüler olarak gösteriyor. Kripto’nun oynaklığı insanlar için çekici olsa da, bankacılık ve ödeme devlerini bilançolarını üzerine asmak konusunda isteksiz kılan tam da bu niteliktir.

Paypal, Kripto Para İzni ilk kimler faydalanacak?

Paypal, Kripto Para İzni daha doğrusu PayPal’dan daha geniş kripto kabulü – dünya çapında 346 milyon aktif hesap ve işlenen ikinci çeyrek ödemelerinde 222 milyar dolar – diğer büyük oyuncuları dijital para birimindeki yatırımlarını ikiye katlamaya ikna edebilir.

“Dijital para biçimlerine geçiş kaçınılmazdır ve beraberinde finansal katılım ve erişim açısından açık avantajlar getirir; ödeme sisteminin verimliliği, hızı ve direnci; hükümetlerin vatandaşlara hızlı bir şekilde fon dağıtma yeteneği,” Dan Schulman, PayPal’ın başkanı ve CEO’su Çarşamba günü bir basın açıklamasında bunları söyledi. “Desteğimizi sunmak ve küresel finans ve ticaretin geleceğinde dijital para birimlerinin oynayacağı rolü şekillendirmeye anlamlı bir şekilde katkıda bulunmak için dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları ve düzenleyicilerle birlikte çalışmaya hevesliyiz.”

Elbette, Square ve borsa ticareti uygulaması Robinhood gibi fintech’ler, kullanıcıların kripto para satın alıp satmalarına zaten izin veriyor. Square, iki yıldan fazla bir süredir Cash App aracılığıyla Bitcoin desteği sunuyor. Financial Times’ın bildirdiğine göre şirket, Nisan ve Haziran ayları arasında Cash App aracılığıyla 875 milyon dolarlık Bitcoin geliri elde etti. Ayrıca bu gelirin her yıl % 600 arttığını söyledi. Square bu ay Bitcoin’e 50 milyon dolar yatırım yaptı. Daha önce yazılım şirketi MicroStrategy 425 milyon dolarlık nakit rezervinin tamamını dijital paraya yatırdı.

Paypal kripto para birimiyle satın alma işlemlerini ödemesi

Ancak analistler, PayPal’ın boyutunun ona bir domino etkisi yaratma gücü verdiğini söyledi.

Blockchain ticaret platformu INX Ltd pazarlama şefi Douglas Borthwick , American Banker’a verdiği demeçte. “300 milyon kullanıcıya sahip PayPal, kullanıcılara ‘İşte kripto para birimine girmenin kolay bir yolu; size katılabiliriz’ diyerek geleneksel ödemelerden kripto para birimlerine köprü olabilir,”

Eski hedge fonu yöneticisi Mike Novogratz Çarşamba günü tweet atarak “Rubicon’u geçtik,” diyerek bankaların artık dijital para birimlerine hizmet vermek için yarışacağını ekledi.

Şimdiye kadar PayPal, kullanıcıların kripto para birimi platformlarının içine ve dışına para transfer etmesine izin veriyordu. Ancak doğrudan kendi uygulaması içinde kripto tutamıyor veya ticaret yapmıyordu.

Bununla birlikte, Paypal, Kripto Para İzni bazı sınırlarla birlikte kullanılacak. Şirket, Bloomberg’e göre, kullanıcıların hesaplara para transferi yapamayacağını ve yalnızca PayPal üzerinden satın aldıkları kripto para birimlerini tutabileceklerini söyledi. Ödeme ağı dört dijital para birimini kabul edecek: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash. Şirket, 1 Ocak’a kadar kripto para satın almak veya satmak için hizmet ücreti olmayacağını ve kripto para birimini PayPal hesabında tutmak için ücret alınmayacağını söyledi.

Satıcı tarafında PayPal, kriptonun fiyat dalgalanmaları riskini yönetecek. Tüccarlar ödemeleri sanal para olarak alacak, ancak işlemler dolar gibi geleneksel para birimleri kullanılarak kapatılacak.

Schulman, Reuters’e verdiği demeçte, “Tüccarlarımıza maksimum düzeyde güvenlik sağladığımızdan emin olmak için bunu temelde farklı bir şekilde yürütüyoruz” dedi.

PayPal, geçtiğimiz yıl boyunca kriptoda sıcak ve soğuk oldu. Şirket, Facebook’un Libra geliştirmesinin orijinal 28 destekçisi arasındaydı, ancak geçen Ekim, projeden çekilen birkaç firmadan ilki oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir