SpaceX Crew Dragon yeniden kullanılabilir kapsülü

SpaceX, astronotları güvenli bir şekilde yörüngeye ve yörüngeye taşıyabildiğini kanıtlayana kadar Musk’ın isteklerini yerine getiremeyecek. Bu, (Boeing ile birlikte) Uluslararası Uzay İstasyonuna astronotlar götürmek için Rusya’ya olan bağımlılığını sona erdirmekle görevlendirilen NASA tarafından (ki bu, son uzay mekiğinin emekli olduğu 2011’den beri böyledir) yapmakla yükümlü olduğu şeydir.

NASA’nın Ticari Mürettebat Geliştirme programının bir parçası olarak SpaceX, Dragon 2 kapsülünün – ISS’yi insansız bir kargo taşıyıcısı olarak ziyaret etmiş olan – Crew Dragon adlı astronot dostu bir versiyonunu geliştirdi.

Altı veya yedi astronot taşımak üzere tasarlanan Crew Dragon, eski Apollo kapsüllerinin ultra modern bir versiyonudur. SpX-DM-1 görevi olarak adlandırılan başarılı bir Crew Dragon uçuş testi, Crew Dragon’un bir Falcon 9 roketiyle fırlatıldığı 2 Mart 2019’da gerçekleşti. ISS’ye başarıyla kenetlendi, ardından Dünya’ya döndü. Sıradaki, Temmuz 2019’da planlanan SpX-DM-2, iki eski Uzay Mekiği astronotu Bob Behnken ve Doug Hurley, ISS’ye ve geri dönüş için 14 günlük bir yolculuk için Crew Dragon’da olacak. Ancak Nisan 2019’da Crew Dragon testi sırasında açıklanamayan bir patlama, işleri geciktirebilir.

Şimdilik, Mürettebat Ejderhası, tıpkı Apollo kapsülleri gibi, suya inip gemiyle kurtarılmalıdır. Gelecekte, yeniden fırlatma rampasına inen Crew Dragon’un yeniden tasarlanmış bir versiyonunu görmeyi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir