SpaceX’in uzun vadeli gelecek hedefleri nelerdir?

Mars kolonizasyonu. Evet cevap bu. Bir şirket bu hedefe ulaşmaya nasıl yardımcı olur? Uzay taşımacılığı maliyetlerini büyük ölçüde azaltarak, işte böyle. Roketin fiziksel ilk aşamasının, yük yörüngeye fırlatıldıktan sonra fırlatma rampasına geri döndüğü yeniden kullanılabilir bir roket fırlatma sistemi oluşturmak için 15 yıldan fazladır devam eden çok büyük bir proje.

Musk, yeniden kullanılabilirliğin insan yaşamını çok gezegenli hale getirmenin anahtarı olduğuna inanıyor; bu, türümüz için gerekli, çünkü Dünya’ya bir asteroit çarpabilir veya üçüncü dünya savaşından sonra yaşanmaz hale gelebilir. Musk, bir yedek plana ihtiyacımız olduğunu düşünüyor ve onun fikri, önümüzdeki 40 ila 100 yıl içinde Mars’ta bir milyon insandan oluşan kendi kendini idame ettiren bir koloni yaratmak.

Bununla birlikte, denklemin temel ‘bir ilk aşama roket güçlendiricisini indir ve tekrar kullan’ kısmı, kendi başına şaşırtıcı olsa da, Aralık 2015’te başarıldı. O zamandan beri, SpaceX daha fazla bileşeni kurtarılabilir ve yeniden kullanılabilir hale getirmeye çalışıyor ve çok daha sık. Şimdi 10 defaya kadar yeniden kullanılabilen bir ilk aşama geliştirildi. Sıradaki: ikinci aşama.

Bütün bunlar Mars için. SXSW 2018’de Musk, “Mars’ta kendi kendini idame ettiren bir üs elde etmek önemlidir, çünkü Dünya’dan yeterince uzakta, [büyük bir savaştan sonra] hayatta kalma olasılığı bir ay üssünden daha fazladır,” dedi.
Bir keresinde, “Mars’ta ölmek istediğimi söyledim, çarpışmada değil,” dedi bir keresinde, ancak dileğini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini zaman gösterecek.

One thought on “SpaceX’in uzun vadeli gelecek hedefleri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir