TD Bank, Plaid’e Dava Açtı

Bir Amerikan ulusal bankası olan ve Kanada çokuluslu Toronto-Dominion Bank’ın iştiraki olup, on beş ABD eyaletinde ve Washington’da faaliyet gösteren TD Bank, Plaid’e ticari marka ihlali ve yanlış reklam nedeniyle dava açtı.

Plaid ise bir teknoloji platformu olan ürünü, uygulamaların kullanıcıların banka hesaplarıyla bağlantı kurmasını sağlıyor. Tüketicilerin ve işletmelerin bankalarıyla etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir finans ürünü.

TD Bank, Plaid’i Çarşamba günü ABD New Jersey Bölge Mahkemesinde açılan bir davada ticari marka ihlali ve yanlış reklam yapmakla suçladı.
Banka, bir mahkemede, veri toplayıcının bilerek TD’nin ticari markasını, logolarını ve yeşil renk şemasını içeren ve banka hesaplarını ödeme uygulamalarına bağlayan TD müşterilerini “kopyalamak” amacıyla bankanın oturum açma sayfasını taklit eden bir kullanıcı arayüzü oluşturduğunu söyledi.

American Banker ve The Canadian Press’in bildirdiğine göre hassas kişisel ve finansal bilgilerini bankanın güvenilir ve güvenli platformuna girdiklerine inanmaya başladılar. “Ancak gerçekte, tüketiciler oturum açma kimlik bilgilerini farkında olmadan, bilgileri alan, sunucularında depolayan ve değerli veriler (örneğin işlem geçmişleri, krediler vb.) için tüketicilerin banka kayıtlarını veriyorlar.”

TD Bank, “[Plaid] tarafından TD markaları altında satılan, satışa sunulan veya dağıtılan her hizmet türü” için 2 milyon dolara kadar yasal tazminat talep etmektedir; fiili hasarlarda en az 75.000 ABD Doları; ve cezai tazminatlarda yeni belirlenecek bir miktar talep edilecek. Bir TD sözcüsü, American Banker’a toplam hasarların bir tahminini vermedi veya kaç tür hizmetin dahil olduğunu açıklamadı.

TD Bank, Plaid’e ticari marka ihlali ve yanlış reklam nedeniyle dava açtı

Geçtiğimiz çarşamba günkü dava, TD’nin Plaid’e gönderdiği ve şirketin bankanın logosunu ve markasını kullanmayı bırakmasını talep eden ve toplayıcıyı haksız rekabetle suçlayan bir mektubunu açığa çıkardı. Banka, Plaid’in iki hafta sonra yanıt verdiğini, sorumluluğu reddettiğini ve uygulamalarını değiştirmeyi reddettiğini söyledi.

Bankanın başkanı ve CEO’su Greg Braca Çarşamba günü web sitesinde bir açıklama yayınladı. “Bu sorunlar üzerinde Plaid ile tekrar tekrar çalışma girişimlerinin ardından TD, müşterilerimizi ve markamızı korumak için yasal işlem başlatıyor” dedi. “Plaid’in TD’nin adını, ticari markalarını ve logolarını kasıtlı olarak, yetkisiz kullanımı aldatıcıdır. TD’nin oturum açma ekranını taklit ederek, Plaid, tüketicilerin doğrudan TD Bank ile iletişim kuruyor. Ayrıca banka kimlik bilgilerini TD’nin güvenli dijital ve mobil uygulama platformlarına girdiği yönünde yanlış bir izlenim yaratıyor.”

JPMorgan Chase, banka ile yeni veri erişim anlaşmaları imzalamaları ve veri toplamak için uyardı. Ayrıca müşteri şifrelerini kullanmayı bırakma planını kabul etmeleri için Temmuz ayına kadar fintechlere süre verdi.

TD Bank ‘dan çarşamba günü yapılan açıklamada Braca. “Tüketiciler Plaid’in ürününü ve üçüncü taraf finansal uygulamalarını kullanırken şeffaflık hayati önem taşıyor” dedi. “TD’nin müşterileri, hesaplarını ve finansal bilgilerini kiminle paylaştıklarını ve kişisel bilgilerinin nasıl kullanılacağını bilme hakkına sahiptir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir