Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak 7 basit Android Düzeltmesi

Telefonunuzdaki mahremiyetiniz çok daha iyi olabilir. Başkalarının kişisel bilgilerinizi incelemesini önlemek için Android’inizi nasıl kilitleyeceğiniz daha güvenli hale getireceğizinden bahsedeceğiz.Telefonunuzda gizliliği sağlayacak 7 basit Android düzeltmesi yazımızı dikkatle okumalısınız.

Tüm hayatınız, elinizdeki siyah cam levhada saklı. E-postalardan ve özel mesajlardan en değerli anlarınızın fotoğraflarına ve videolarına kadar her şey orada. Ancak, muhtemelen telefonunuzun sırlarınızı gerektiği gibi koruyacak şekilde yapılandırıldığından emin olmak için yeterince zaman harcamıyorsunuzdur. Bu, telefonunuzun yıllardır yanınızda olup olmadığına veya Şahane Cuma indirimlerinden yeni bir tane aldığınızdan bağımsız olarak geçerlidir.

Telefonunuz söz konusu olduğunda gizlilik hakkında düşünmenin birkaç farklı yolu vardır. Eylemleriniz veya davranışlarınız hakkında topladığı veriler vardır ve ardından çevrenizdeki insanların fiziksel cihaza erişimini engellemek için uygulayabileceğiniz korumalar vardır. Her ikisi de eşit derecede önemlidir ve her birini iyileştirmek için kolayca yapabileceğiniz şeyler vardır.

Telefonunuzu iyileştirmek için neler yapabileceğinize girmeden önce, Google‘ın yapışkan sorunu var. Teknoloji devi, Android işletim sistemine sahip ve geliştiriyor ve aynı zamanda var olan en büyük veri toplayıcılarından biri. Firmanın iş modeli, insanların reklamları tıklamalarını sağlayarak para kazanmaya dayanır ve ona sağladığınız bilgiler buna yöneliktir – Android verileri buna katkıda bulunabilir.

Bu nedenle, telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz günlük işlemlerle ilgili daha fazla gizlilik istiyorsanız, iOS‘a geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu, telefonunuzun gizliliğinin bazı alanlarını iyileştirmenin bir yolu olmadığı anlamına gelmez.

İşte sizi kurtaracak yada güvende hissettirecek yani Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak 7 basit Android Düzeltmesi.

Doğru temel bilgileri alın

Temel bilgileri doğru yapmak, başlamanız gereken ilk yerdir. Bunlar, güvenlik ve gizlilik dünyasındaki insanların yıllardır savundukları şeylerdir ve büyük olasılıkla, zaten bildiğiniz ve (umuyoruz) zaten yaptığınız şeylerdir. Birinin telefonunuza girmesini engelleyen ilk savunma hattı bir ekran kilididir; PIN veya şifre, desen kaydırmasından daha iyidir.

Bunun ötesinde, tüm çevrimiçi hesaplarınız için benzersiz oturum açma ayrıntıları oluşturmak üzere bir parola yöneticisi kullanmanız ve bu hesapların olabildiğince çoğu için iki faktörlü kimlik doğrulamanın açık olduğundan emin olmanız gerekir. Her ikisi de, daha önce veri ihlalleri nedeniyle süpürülen bilgilerinizi kullanarak birisinin hesabınıza girmesinin ne kadar kolay olduğunu sınırlayacaktır.

Cihazınızın çalıştırdığı koddaki olası hataları veya güvenlik kusurlarını kapatmak için otomatik yazılım güncellemeleri açılmalıdır – uygulamalar için bu, uygulamaları otomatik güncelleme seçeneği altındaki Play Store ayarlarında ve ziyaret etmeniz gereken daha geniş Android işletim sistemi için yapılır. Ayarlar uygulamasını açın ve ‘sistem güncellemelerini’ bulun (sahip olduğunuz telefonun markasına bağlı olarak farklı klasörlerde olabilir). Uygulamalar hakkında konuşurken, Android ayarlarındaki gizlilik menüsünü de ziyaret etmeli ve her bir uygulamaya hangi izinleri verdiğinizi kontrol etmelisiniz: muhtemelen konum paylaşımını ve fotoğraflara ve dosyalara erişimi adil bir şekilde kapatabilirsiniz.

Uygulamalarınızı kilitleyin

Telefonunuzda, yanlış ellere düşerse insanların içeri girmesini önlemek için bir şifreniz veya PIN’iniz vardır. Ama bazen yeterli olmuyor. Kilidi açılmış telefonunuzu çevrenizdeki insanlara vermek isteyeceğiniz zamanlar vardır – örneğin, ailenizin veya arkadaşlarınızın fotoğraflarını göstermek veya oynaması için çocuklarınıza vermek için- ve uygulamalara fazladan kilitler koymayı düşünebilirsiniz. daha güvenli olmak istiyorum. Apple’ın iOS’undan farklı olarak Google, uygulamaların diğer uygulamaları kontrol etmek için izin istemesine izin verir. Bu, bireysel uygulamaları şifreyle kilitlemenin mümkün olduğu anlamına gelir.

Uygulamalarınızı kilitlemek için başka bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Android uygulama mağazasında bol miktarda mevcuttur ve tüm indirmelerde olduğu gibi, neye eriştiğiniz konusunda dikkatli olmalısınız. Bir uygulama reklamlarla doluysa, açık gizlilik politikalarına sahip değilse veya güvenilir bir geliştiriciye ait değilse, muhtemelen bundan kaçınmalısınız. Bir uygulama dolabı için Norton Uygulama Kilidi, başlamak için kötü bir yer değildir. Güvenilir bir güvenlik adındandır ve tek tek uygulamaların veya grupların aynı parola ile korunmasına izin verir.

Sızdıran bildirimleri gizle

Seyahat şu anda pek çok insan için gerçekten bir seçenek değil, ancak birinin toplu taşıma araçlarında omzunuzun üzerinden bakması ve içerdiği tam mesajla birlikte açılan bildirimler görmesinden daha utanç verici bir şey yoktur. Ekranınızı iş arkadaşlarınızla paylaştığınızda da tekrarlanan bir his ve içinde bulunduğunuz toplantıyla ilgili dedikodu dolu bir mesaj parlıyor.

Yine de bu şekilde olmak zorunda değil. Ayarlara gidin ve bildirimleri arayın ve bu sayfadan “hassas bildirimler” seçeneğini kapatın. Bu, mesajlarınızın içeriğinin telefon kilitlendiğinde bildirim başlığında görünmeyeceği anlamına gelir.

Takip yazılımlarını kontrol edin

2020’de takip yazılımlarında rahatsız edici bir artış oldu. Telefonlarda, takip yazılımı, arka planda çalışan ve bir kişinin yaptığı her şeyi kaydedebilen ve takip edebilen uygulamalar olarak kendini gösteriyor. Özel olarak aramaya gitmediğiniz sürece teknoloji görünmez görünebilir ve bir tür zorlayıcı kontrol ve teknolojiyi kötüye kullanmadır.

Birisi cihazınıza takip yazılımı yüklediyse, orada olabileceğinin birkaç belirtisi vardır. Bir telefon ısınabilir ve pil seviyelerinin hızla düştüğünü görebilir. Siber güvenlik şirketleri, antivirüs araçları aracılığıyla gizli yazılım kodunu giderek daha fazla tespit ediyor – hem Kaspersky Antivirus hem de Avast’s Antivirus, telefonunuzu kötü amaçlı uygulamalar için kontrol edebilir. Refuge’nin Ulusal Aile İçi Suistimal yardım hattı, teknoloji temelli aile içi istismar yaşayan kişilere de yardımcı olabilir.

VPN kullanın

Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) gizliliğinizi korumak için güvenli değildir, ancak yardımcı olabilirler. Yazılım, cihazınızdan uzak bir sunucuya şifreli bir bağlantı oluşturur ve bunun üzerinden internet trafiğini geçirir: İnternet servis sağlayıcınızın tarama geçmişinizi tam olarak bilmesini ve saklamasını durdurur, bu Birleşik Krallık gözetim yasaları kapsamında gerekli olabilecek bir şeydir. Gazeteciler, aktivistler ve devlet sansüründen kaçınmak isteyen kişiler VPN’lerin en sık kullanıcılarından bazılarıdır.

Ama hangi VPN’i seçmelisiniz? Dışarıda çok sayıda VPN var ve hepsinin birçok farklı fiyatlandırma seçeneği var. Mümkünse, en iyisi ücretli bir VPN seçmenizdir, çünkü bunların şüpheli veri uygulamaları olması daha düşüktür ve aile veya birden fazla cihaz sunan planlar tüm haneleri kolayca kapsayabilir. En iyi VPN seçimlerimiz Windscribe ve ExpressVPN’den yana. Bazı VPN’lerin aksine, hem hızlıdırlar hem de tarama etkinliğinizin günlüklerini saklamadıklarını kanıtlamışlardır.

Varsayılan uygulamalarınızı değiştirin

Android telefonunuzu bir süredir kullanıyorsanız, arama, sesli asistanlar, telefon ve SMS için kullandığınız uygulamalar hakkında muhtemelen iki kez düşünmemişsinizdir. Bu yaz Google, Avrupa Rekabet Komisyonu tarafından 3,8 milyar sterlin para cezasına çarptırıldıktan sonra, yeni Android telefonlarda insanların ilk kurulum sırasında arama motorlarını seçmelerine olanak tanıyan bir seçim ekranı başlattı. Bu, Google olmayan bir arama motoru seçmenize olanak tanır.

Android’in ayar seçeneklerinde, “uygulamalar ve bildirimler” bölümünde “varsayılan uygulamaları” arayın ve en sık kullandığınız uygulamaları seçebilirsiniz. Aramanın ötesine geçer: tarayıcıları, dijital asistanları, ev uygulamasını, telefon uygulamasını ve SMS uygulamasını değiştirebilirsiniz. Favori gizlilik dostu alternatiflerimizden bazıları Firefox (bir tarayıcı için), DuckDuckGo (tarayıcı ve arama), Signal (SMS).

Her şeyi şifreleyin

Telefonunuzun şifresi dosyalarınızı ve verilerinizi telefonunuza erişmeye çalışan birinin erişimine karşı korurken, telefonunuzda depolanan verilerin teknik düzeyde güvenliğini sağlamak için hiçbir şey yapmaz. Bunun için cihazınızın diskini şifrelemeniz gerekir. Şifrelemeyi açmak, parolaya sahip olmadıkları sürece, dosyalara cihazınızdan çıkarmaya çalışan hiç kimse tarafından erişilemeyeceği anlamına gelir. Google, “Şifreleme, yetkisiz bir taraf verilere erişmeye çalışsa bile verileri okuyamamasını sağlar,” diyor.

Telefonunuzu ayarlar uygulaması aracılığıyla şifreleyebilirsiniz – güvenlik veya şifreleme arayarak kolayca bulunur. Bunu yapmak için telefonunuzun PIN kodunu girmeniz veya oluşturmanız ve şarjda olduğundan emin olmanız gerekir. Tam bir cihazın şifrelenmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle bunu bir süre kapalı kalma süresinde yapmak muhtemelen en iyisidir. Google, 2015’ten beri Android cihazların şifrelenebilmesini zorunlu hale getirdi ve düşük kaliteli cihazlarda daha az kaynak yoğun hale getirme çabalarını artırıyor.

Telefonunuzda gizliliği sağlayacak 7 basit ama çok önemli Android düzeltmesi ile daha güvende olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir