WhatsApp gruplarını taşıma ve Signal

Signal uygulamasında tüm veriler uçtan uca şifrelenmiştir ve yalnızca küçük miktarda kişisel bilgi toplar. Ancak bundan daha fazlası var – bunlar değiştirmeniz gereken gizlilik ve güvenlik ayarlarıdır. İşte WhatsApp gruplarını taşıma ve Signal hakkında bilmeniz gereken bilgiler.

Facebook’un sahip olduğu şifreli mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ın gizlilik politikasında kafa karıştırıcı. Bazen yanlış bildirilen bir değişikliğin ardından, Signal Private Messenger yeni kullanıcıların akınına uğradı.

Milyonlarca insan, kullanıcılarından neredeyse hiç kişisel veri toplamayan kar amacı gütmeyen uygulamaya akın etti. Yakın zamanda geçiş yaptıysanız veya bunu yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Başka WhatsApp alternatifleri olsa da WhatsApp yerine Signal’i seçmeniz için pek çok neden var. İşte gizliliği artıran özelliklerinden en iyi şekilde yararlanma kılavuzumuz.

Bağlanın

Signal, uçtan uca şifrelenmiş bire bir görüşmelere izin verir. Ayrıca 1000 kişiye kadar dahil olmak üzere grup metinleri, multimedya sohbetleri ve masaüstü veya mobil cihazlarda sekiz kişiye kadar gruplar arasında şifreli görüntülü ve sesli görüşmeler sağlar. Kişilerinize gönderdiğiniz şey, yalnızca siz ve onlar arasında gizli kalır.

Yüklendikten sonra, Signal Desktop’ı veya iPad’i telefonunuza bağlamanız gerekir. Masaüstü istemcisi size telefonunuzda Signal’i açarak bir QR kodu gösterebilirsiniz. Ayrıca > Ayarlar> Bağlı cihazlar’a gidin ve bir QR tarayıcı açıp bilgisayarınızı bağlamak için sağ alttaki artı işareti simgesine dokunun. Signal şu ​​anda tek bir hesapta birden fazla cep telefonu veya birden fazla Android cihazı kullanmayı desteklemiyor.

Signal hesabınızın bağlı olduğu telefon numarasına erişiminizi kaybederseniz, Signal PIN’inizi kullanarak hesabınızı yine de kurtarabilirsiniz. Bunu hatırlamanıza yardımcı olmak için otomatik olarak oluşturmanız ve düzenli olarak yeniden girmeniz gerekiyor. Bunu Signal’in Gizlilik ayarlarından değiştirebilirsiniz, hatırlatıcıları devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca telefon numarası aynı kalsa bile Signal’i kaydetmek için PIN kodunuzun sağlanmasını zorunlu kılarak telefon numarasının çalınmasına karşı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

PIN, Ayarlar> Gelişmiş> Gelişmiş PIN ayarlarından tamamen devre dışı bırakılabilirsiniz. Bu, Ayarlar> Sohbetler aracılığıyla manuel, parola korumalı bir yedek oluşturup geri yüklemediğiniz sürece Signal’i telefon numaranızla yeniden kaydettiğinizde hiçbir verinin geri yüklenmeyeceği anlamına gelir. Bu önemli bir nokta.

İletişimde kalın

İlk yüklediğinizde, Signal telefon kişilerinize erişim isteyecektir. Telefon numaralarından herhangi biri bir Signal hesabıyla ilişkiliyse, otomatik olarak Signal kişi listenize eklenecektir. Başkalarını davet etmek için sağ üstteki ⋮ simgesine dokunun ve Arkadaş davet et’i seçin. Bu, Signal’in mobil yükleme sayfasına bir bağlantı oluşturacaktır; bu bağlantı, adres defterinizdeki kişilerle paylaş’a dokunarak SMS yoluyla veya diğer uygulamalar aracılığıyla Nasıl paylaşılacağını seç’e basarak paylaşabilirsiniz.

Signal’i ⋮> ​​Ayarlar> SMS ve MMS’de varsayılan SMS uygulamanız olarak da ayarlayabilirsiniz. Ancak bu mesajlaşma alışverişlerinin şifrelenmeyeceğini unutmayın. Burada olası kafa karışıklığını en aza indirmek için mesajlaşma uygulamalarınızı ayrı tutmanızı öneririz.

WhatsApp’tan Signal’e geçiyorsanız, sohbet ettiğiniz kişileri Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma hizmetine de getirmek (veya ikna etmeye çalışmak) isteyebilirsiniz. Grup oluşturmanın ve diğer insanlarla katılmalarına olanak tanıyan bir bağlantı paylaşmanın basit bir yolu vardır.

Bir Signal grubu başlatmak için ⋮> Yeni grup’a gidin. Davet etmek istediğiniz kişileri telefon rehberinizden veya telefon numaralarını girerek seçin. Bir grup oluşturulduktan sonra gruba dokunup ardından ⋮> Grup ayarları’na dokunarak ve aşağı kaydırarak telefon kişilerinizde olmayan yeni kişileri gruba ekleyebilirsiniz. Üye ekle’nin yanındaki artı işaretine basarak bunu yapabilirsiniz. Tabi bu özelliğin, Signal’in Ekim 2020 güncellemesinden önce oluşturulan eski gruplar için geçerli olmadığını bilmelisiniz.

Ayrıca seçeneklerin hemen üzerinde, Grup bağlantısı adlı bir seçenek görürsünüz. Ona dokunun, sonra açın ve insanları yeni grubunuza katılmaya davet edecek bir bağlantı oluşturabileceksiniz. Facebook hizmetlerinden tamamen ayrılmadan önce tüm WhatsApp grup sohbetinizle bir bağlantı paylaşmak istiyorsanız, bu son derece yararlıdır.

Güvenlik için, her bağlandığınızda bağlantıyı sıfırlayabilirsiniz ve üye isteği onayını etkinleştirebilirsiniz; bu, sizin veya başka bir yöneticinin eklenmek isteyen herkesi onaylaması gerektiği anlamına gelir. Grup ayarları sayfası, gruptaki herkesi gösterir. Yöneticilerin üyeleri kaldırmasına ve diğerlerine yönetici statüsü vermesine izin verir. Bir grubun üyesiyseniz buradan ayrılabilirsiniz veya engelleyebilirsiniz.

Hem Gruplar hem de başka bir kişiyle yapılan doğrudan görüşmeler, ⋮ menüsünde bulabileceğiniz kaybolan iletileri destekler. Burada da görünecekleri süreyi ayarlayabilirsiniz. Süreleri dolduktan sonra onları geri almak mümkün değildir.

Son olarak, birinden bir daha haber almak istemiyorsanız çözüm basit. Konuşma ayarlarınızın altındaki bir seçenek, o kişiden gelen tüm mesajları engellemenize olanak tanır.

Gizliliği ve güvenliği artırın

Başkalarıyla tek tek veya gruplar halinde konuşurken, güvenlik numaralarının değiştiğine dair periyodik mesajlar göreceksiniz. Bu genellikle uygulamayı yeniden yüklediklerinde veya farklı bir cihaza geçtiklerinde olur.

Görüşmenin ortadaki adam saldırılarına karşı güvenli olması gerekiyorsa o zaman muhatabınızla başka yollarla iletişime geçmelisiniz. Ayrıca güvenlik numaralarınızı doğrulamalısınız. Göstermek için güvenlik numaranızın değiştiğini söyleyen bildirime dokunun. İşletmenizin kilitli telefonunuzu elinize alabilecek kimseyle paylaşılmadığından emin olmak istiyorsanız. Ayarlar> Bildirimler> Göster’e gidin ve tam mesaj önizlemelerini istemiyorsanız Yalnızca ad veya İsim veya mesaj yok’u seçin. Kilit ekranınızda görüntülenecek.

Gizlilik menüsünde, seçtiğiniz zaman aşımına sahip bir ekran kilidi açmak için Android biyometrenizin veya kod kilidinizin açılmasını gerektiren, belirli kötü amaçlı yazılım türlerine ve gizli modlara karşı koruma sağlamak için kullanılan türde bir ekran görüntüsü engelleyici gibi ek güvenlik özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Klavye modu burada işinizi kolaylaştıracaktır.

Doğru gizlilik için, Google‘ın Gboard‘u gibi öğrenme klavyelerinin yazdıklarınızla ilgili verilerle eve telefon etmesini önlediği için sonuncusunu etkinleştirmelisiniz.

Signal uygulamasında iletişim başlığına tıklayın. Tüm sesli aramaları Signal sunucusu üzerinden aktarabilirsiniz. Arama kalitesi pahasına IP adresinizi gizleyebilir, okundu bilgilerini devre dışı bırakabilir ve göstergeleri yazabilirsiniz. Böylece sohbet ortaklarınız bunu size söyleyemez. bir mesaj aldınız veya yazıyorsunuz ve bağlantı önizlemelerini kapatın. Signal’in bağlantı önizlemelerini işleyişi güvenlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Signal, teknik altyapısının gönderilen bağlantıyı asla görmediğini söylüyor.

Signal’in özelliklerinin çoğu, ayarlarına göz atarken makul ölçüde belirgindir. Falat Sealed Sender teknolojisi biraz daha fazla açıklamadan yararlanır. Bu, yalnızca mesajı ve kullanıcı profilini şifrelemekle kalmaz. Aynı zamanda ek olarak şifreleme de yaparak mesaj teslim sürecine fazladan bir şifreleme katmanı ekler göndereni tanımlamak için kullanılan meta veri paketi, bu nedenle yalnızca varışta şifresi çözmektedir. Amaç, olası herhangi bir müdahale girişimine karşı muhabirlerin kimliklerini güvende tutmaktır. Bu, mahremiyet bilincini hedefleyen bir özelliktir.

Harici güvenliği geliştirin

Mesajlarınız uçtan uca şifrelenmiş olsa bile, iletişimlerinizin metni yalnızca depolandıkları cihaz kadar güvenlidir. Cihazınız fiziksel veya uzaktan risk altındaysa, gizliliğinizi ve başkalarının size gönderdiği mesajların gizliliğini öpebilirsiniz. Hesaplarınızın saldırıya uğrayıp uğramadığını anlamak, zamanınız, veriler ve gizlilik açısından maliyetlidir.

Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve teknoloji uzmanı Naomi Wu’nun vurguladığı bir potansiyel tehdit vektörü, akıllı telefonunuzun klavye uygulamasının tehlikeye atılabileceğidir. Bu, telefonunuzdaki hemen hemen her iletişim uygulamasının güvenliğini ortadan kaldırır.

Signal, klavye uygulamalarının yazdıklarınızı korumasını önleyen klavye gizli modu biçiminde bunun için bazı dahili hafifletmelere sahiptir. Ancak mevcut klavye uygulamanıza güvenmiyorsanız veya güvenliğinin ihlal edilebileceğinden endişeleniyorsanız, en azından topluluk denetimine kadar kodu açan bir açık kaynak alternatifi yükleyebilirsiniz.

Hepsi açık kaynak F-Droid uygulama mağazasında bulunan Basit Klavye, OpenBoard, AnySoftKeyboard ve Hacker’s Keyboard, yayınlanmış kaynak kodlu hafif, düşük izinli alternatif klavyelerdir. F-Droid uygulamaları varsayılan olarak otomatik güncellenmez, bu da tedarik zinciri saldırılarını önlemeye yardımcı olur.

Çıtayı yükseltmekte fayda var

Kullanıcılar olarak, tüm platformlarda ve sağlayıcılarda tüm mesajlaşmalarımız için uçtan uca şifreleme talep etmeli ve beklemeliyiz. Alışveriş listeleri ve kedi fotoğrafları göndermek için özel olarak messenger’ımı kullanabileceğim gerçeği, gizliliğimin önemli olmadığı anlamına gelmiyor.

Signal, en önemli özellikleriyle basit, ulaşılabilir ve günlük mesajlaşma uygulaması olarak güzel çalışıyor. Ancak şifrelenmiş mesajlaşmanın, hem güvenli iletişim için başvurulacak seçenek hem de birisinin saklayacak bir şeyi olabileceğinin bir işareti olarak kabul edilen özel bir uygulamanın özel alanı olmasına asla izin verilmemelidir.

Gizliliğiniz ve güvenliğinizin kendine özgü bir değeri vardır ve uçtan uca şifrelemenin, zirvesi değil, çevrimiçi iletişim için minimum standart haline gelmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir