Youtube ve iOS 14 Pencere İçinde Pencere

Artık YouTube web sitesinin pencere içinde pencere, iOS 14‘te tekrar çalışıyor hem de Premium olmasanız bile. Evet doğru duydunuz Youtube ve iOS 14 Pencere İçinde Pencere tekrar geliyor.

YouTube’un web sitesi, bu işlevsel özelliği geçen ay gizemli bir şekilde ortadan kaldırdıktan sonra, iOS 14’ün resim içinde resim modunu artık bir kez daha destekliyor. Hem Safari’de hem de Chrome veya Firefox gibi üçüncü taraf tarayıcılarda bir videoyu tam ekran oynayacak şekilde genişleterek ve ardından arayüzün sol üst kısmındaki küçük resim içinde resim simgesine dokunarak etkinleştirilebilir. Ardından, video izlemeye devam ederken tarayıcıyı küçültmekte ve diğer uygulamaları kullanmakta özgürsünüz. Video ekranı engellemeden sadece müzik dinlemek istiyorsanız, PiP penceresini yana kaydırabilirsiniz.

Artık Youtube da video izlerken bu özellik sayesinde iOS 14 ile pencere içinde pencere açarken başka uygulamaları da aktif kullanabileceğiz. Pencere İçinde pencere uyumu önümüzdeki günlerde kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile daha güçlü hale gelecek.

iOS 14 ve Youtube pencere içinde pencere özelliğini nasıl kullanacağız?

Pencere içinde pencere” modunu aktif edeceğiniz menüyü açmak için ekrana iki defa sağ tıklamak gerekiyor. Herhangi bir YouTube videosu oynatılırken ekrana iki kez sağ tıkladığınızda açılan menüden “Pencere içinde pencere” seçeneğini seçtiğinizde video küçük pencerede açılacak.

İOS 14’te yeni bir özellik olarak işletim sistemi düzeyinde resim içinde resim desteği eklendi, ancak kısa süre sonra iPhone kullanıcıları için YouTube‘un web sitesinde çalışmayı bıraktı. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, YouTube Premium’a abone olan kullanıcılar için çalışmaya devam etti. Ayrıca iPad kullanıcıları için de çalışır.

Resim içinde resim artık tarayıcılarda çalışsa da, MacRumors’ın özelliğin hiçbir zaman desteklenmediğini belirttiği YouTube uygulamasında mevcut değil. Arka planda video oynatmak YouTube uygulaması aracılığıyla mümkün olacak, ancak yalnızca bir YouTube Premium aboneliğiniz varsa. 9to5Mac, hizmetin yakın zamanda iOS uygulamasında resim içinde resim modunu test ettiğini, ancak resmi bir duyuru yapılmadığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir