Zoom Üniversitesi

2 farklı fintek. Evet farklı bir fikir ile bu şirketler ‘Zoom Üniversitesi fikrini yeniden tasarlıyor.
Ed teknoloji uzmanları tarafından yönetilen iki girişim, video konferans yazılımını sanal üniversite sınıflarında kullanılmak üzere uyarlıyor, ancak yaklaşımları farklı.

Bu baharda sınıfları hızla çevrimiçine taşımak zorunda kalan kolejler, sahip oldukları uygulamalarla çalıştı: öğrenim yönetim sistemi ve genel video konferans yazılımı. Bu araçlar işilerini gördü ancak eğitim teknolojisi alanındaki bazıları bir fırsat gördü.

Bu, özellikle eğitim için özel olarak tasarlanmış video konferans olmak üzere çevrimiçi platformlar ve programlama sağlayan yeni şirketlere yapılan son yatırımlara yansımıştır.

Eduventures Research’te çevrimiçi ve sürekli eğitim baş analisti Howard Lurie, “Yatırımcılar, eğitim teknolojisi sektöründe yapılacak uzun vadeli bahisler olup olmadığını görmek istiyorlar” dedi. “Hepsi, uzaktan öğrenme ekseninin geçici olmadığının fark edilmesiyle yönetiliyor. 2021 ortasına kadar uzanacak.”

Lurie, pandemik olaydan önce üniversitelerin çevrimiçi olarak genişlediğini ve anketlerin, teknoloji platformları ve hizmetlerinin merkezi satın alma ve kontrolüne geçişi vurguladığını söyledi.

Pandeminin neden olduğu çevrimiçi geçiş, kolejlerin bu geçişi sürdürmek için neye ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

Yatırımcılar, “yatırım yapabilecekleri bir alanı doldurmaları” için şirketleri zorluyor, diyor eğitsel teknoloji danışmanlık firması MindWires’ın ortağı Phil Hill.

Eğitim amaçlı video konferans platformlarına gelince, “orada büyük bir boşluk var” dedi.

Zoom Üniversitesi daha iyi nasıl olur?

Eğitim uygulamalarında geleneksel video konferans yazılımının sınırları son aylarda ortaya çıktı. Uyarlama ihtiyacını ele almak için ortaya çıkan iki şirket, farklı yaklaşımlar benimsiyor: eklentilerle mevcut bir platformu değiştirmek veya tamamen yeni bir şirket oluşturmak.

Pandemiden doğan Engageli’nin CEO’su ve kurucu ortağı Dan Avida, ikinci yaklaşımı benimsiyor.

“İnsanlar Zoom’u, Zoom’u sevdikleri için kullanmıyorlar. Sahip oldukları tek şey bu olduğu için Zoom kullanıyorlar,” diyor, Coursera’nın kurucusu karısıyla kızlarının çevrimiçi derslere katılma numarası yapmasını izleyen Avida. (Biz kimiz yargılayacağız?)

Avida, okullarına önermek için daha ilgi çekici bir video platformu bulma umuduyla pazarı araştırdı. Hiçbirini bulamayan ikili ve işbirlikçileri bir alternatif geliştirdi. Engageli, anketler, testler ve “tablolar” olarak adlandırılan küçük grup araları gibi aktif öğrenme özelliklerini video konferansla birleştiriyor. Sistem aynı zamanda öğrencilerin ne kadar katıldığına dair sekmeleri de tutar ve bu da eğitmenlerin kimi arayacaklarına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Büyüyen teknoloji şirketlerine deneyim kazandıran Avida, “Üniversitelerin eşzamanlı eğitimi gerçekten büyütmelerine olanak tanıyor,” dedi.

“Zoom Üniversitesi” ni geliştirmeye çalışan diğer şirketler bu platform üzerine inşa ediyor.

Buna, aynı zamanda Blackboard’u kuran ve yöneten kurucu ortağı ve CEO’su Michael Chasen’ın da dahil olduğu ClassEDU, ayrı bir platform oluşturmaktan ziyade yazılım için bir eklenti oluşturmanın nedenleri olarak Zoom’un geniş alım ve ölçeklenebilirliğini gösterdi.”

Chasen, Class for Zoom adlı yazılımını başka bir şirketin yazılımına dayandırmanın potansiyel risklerinden korkmuyor. Chasen, geliştiricileri satış yönetimi yazılımını zenginleştiren özellikler ve işlevler oluşturmaya davet eden Zoom’u Salesforce’a benzetiyor.

Chasen, “Zoom, insanların üzerine inşa edeceği bir sonraki platform, biz sadece bunu yapan ilk oyunculardan biriyiz,” dedi. Ayrıca, birçok okulun Zoom’a zaten yatırım yaptığını da ekledi.

Class for Zoom, Engageli ile benzer özellikler sunar. Ve yapımcılarının ikisi de önemli bir endüstri gücü sağlıyor. ClassEDU, kurucusunun eğitilmiş teknoloji geçmişine ek olarak, yatırımcıları arasında erken Zoom destekçilerini saymaktadır. Engageli’nin bir Coursera kurucusu ve kurucu saflarında eski bir 2U yöneticisi var.

Zoom Üniversitesi son durum?

Her iki şirket de kolejlerle çalışmaya başlıyor. Engageli geçtiğimiz günlerde birkaç kurumla bir pilot uygulamaya başladı ve yıl sonuna kadar bir veya iki düzineyi dahil etmeyi planlıyor. ClassEDU önümüzdeki iki hafta içinde Zoom Sınıfı beta modunu başlatmayı planlıyor ve Chasen, K-12 ve üzeri eğitimdeki 2.000’den fazla okuldan kişilerin kaydolmak istediğini söyledi.

Bir şirket sözcüsü, bir e-postayla Education Dive’a verdiği demeçte, Zoom da değişiklikler yapıyor. Bunlar, sınıfın ekranda görselleştirilme şeklini, Coursera gibi uygulamaları birleştirme becerisini ve daha iyi kayıt ve transkripsiyon işlevselliğini içerir. Aynı zamanda eğitmenlere sınıf üzerinde daha fazla kontrol sağladı ve davetsiz misafirlerin sanal sınıfları ve toplantıları kesintiye uğratması sorununu çözmek için platformda güvenliği artırdığını söylüyor, “Yakınlaştırma bombardımanı” olarak da bilinir.

Yine de, yatırımcılar ve diğerleri Zoom alternatiflerinde umut vaat ediyor. ClassEDU geçen ay tohum fonundan 16 milyon dolar topladı ve Engageli ise 14.5 milyon dolar kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir